
Акромегалія — досить рідкісне захворювання. Статистика говорить, що у світі щороку фіксують близько 50–70 випадків на 1 млн населення. Тобто в Україні орієнтовно 2500 хворих на акромегалію.
Через те що хвороба є орфанною (рідкісною), дуже гостро стоїть питання підвищення інформованості українських лікарів про її симптоми на ранніх етапах. На сьогодні остаточний діагноз хворим встановлюють лише орієнтовно через 5–7 років з моменту появи перших симптомів, коли організм вже зазнав серйозної шкоди.
«Щоб допомогти хворим з акромегалією, «Фармак» започаткував унікальний проєкт «Акрошкола», який успішно стартував на початку 2021 р. До «Акрошколи» ми долучаємо нейрохірургів, променевих терапевтів та ендокринологів, аби напрацювати спільні методи для покращення якості та подовження тривалості життя хворих. Для компанії важливо, аби лікарі-ендокринологи вже на початкових етапах уміли правильно діагностувати хворобу та лікувати пацієнтів», — коментує Ольга Верещака, консультант з маркетингу відділу госпітальних препаратів компанії «Фармак».
«В Україні лікування є, але більшість пацієнтів отримують діагноз запізно, а отже, й пухлина, яка виділяє гормон росту, вже є настільки великою, що радикально її видалити неможливо. Тому більшість пацієнтів будуть потребувати опромінення і консервативного лікування. Тож, у першу чергу ми маємо працювати над підвищенням рівня обізнаності українських лікарів, аби вчасно виявляти хворобу», — зауважив Костянтин Зуєв, старший науковий співробітник відділу патології Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України.
Під час «Акрошколи» виступила й професор, доктор медичних наук, завідувач відділу клінічної ендокринології ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського Національної академії медичних наук (НАМН) України» Оксана Хижняк, яка розповіла про особливості діагностики хвороби лікування таких пацієнтів за сучасними міжнародними протоколами.
«Чим раніше хворобу буде виявлено, тим більше шансів на ефективне лікування. Але за статистикою близько 50% нелікованих хворих помирає у віці до 50 років. Останнім часом у світі з’явилася тенденція створювати реєстри пацієнтів з різними захворюваннями, до цього списку входить й акромегалія. Завдяки такому системному підходу з’являється можливість розробити рекомендації для лікарів щодо лікування та діагностики пацієнтів з рідкісними хворобами. Від діагностики на ранньому етапі залежить і доступність лікування», — прокоментувала пані О. Хижняк.
Доктор медичних наук, нейрохірург, головний науковий співробітник відділу нейроонкології ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України» Микола Гук наголосив на необхідності своєчасної діагностики пухлин гіпофіза, зокрема соматотропних, що викликають акромегалію.
«Застосування мультидисциплінарного підходу до терапії пацієнтів з акромегалією на всіх етапах захворювання є вже протокольною вимогою сучасної медицини, а застосування нейрохірургічного лікування як першого етапу практично при всіх формах акромегалії має бути максимально безпечним, ефективним та проводитися лише у високоспеціалізованих центрах хірургії гіпофіза та основи черепа. Усе це має відбуватися за умов ретельної передопераційної підготовки та періопераційного ведення пацієнтів із застосуванням сучасної медикаментозної терапії», — відзначив пан М. Гук.
Доктор медичних наук, старший науковий співробітник, начальник відділу нейрорадіології та радіонейрохірургії ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМН України», лікар-радіолог, лікар-променевий терапевт Ольга Чувашова розповіла про особливості променевого лікування, стереотаксичної радіохірургії та діагностики хвороби.
«Відомо, що соматотропинома займає 8–15% у структурі гормонально активних пухлин і викликає розвиток акромегалії з її тяжкими наслідками. У сучасному світі важливим є раннє виявлення цієї патології за допомогою нейровізуалізаційних досліджень: магнітно-резонансна томографія та мультиспіральна комп’ютерна томографія, що можливе при комплексному обстеженні ендокринологів, нейрохірургів, офтальмологів, радіологів. Променеве лікування, зокрема радіохірургія, доцільні у разі недоступних для видалення рецидивів чи резидуальних ділянок аденом гіпофізу, прогресуючих гормонально активних аденом, прогресуючих та агресивних гормонально неактивних аденом гіпофізу. Метою стереотаксичної радіохірургії є контроль росту пухлини та гормональна стабілізація. При прийомі аналогів соматостатину радіохірургія може застосовуватися через 4–12 тиж після припинення введення задля досягнення кращого результату лікування», — прокоментувала пані О. Чувашова.
Завершив захід президент громадської організації «Українська гіпофізарна фундація» Андрій Путніков: «До цього часу в Україні існувала проблема постачання ліків для хворих на акромегалію, особливо проблемною була їх висока ціна. Але відтепер у нас існують якісні ліки вітчизняного виробництва.. З приводу прав орфанних пацієнтів в українському законодавстві все катастрофічно і є над чим працювати. Починаючи з 2015 р., не існує жодної ефективної національної програми для підтримки хворих і закупівлі необхідних препаратів. Ті ж ініціативи, котрі існують, не враховують побажання ані лікарів, ані пацієнтів. Гадаю, що саме такі заходи, як «Акрошкола» та об’єднані зусилля фахівців допоможуть нам виправити ситуацію і знайти шлях до вирішення проблеми».
Перші проведені зустрічі показали підвищену зацікавленість лікарів «Акрошколою». Тож, у планах компанії «Фармак» — проведення конференцій у Дніпрі, Львові та Ужгороді.
ОКТРА
Про препарат ОКТРА
ОКТРА® — лікарський засіб компанії «Фармак» для лікування пацієнтів з акромегалією. Діюча речовина — октреотид. Лікарський засіб з’явився на українському ринку 10 років тому.
Особливості препарату ОКТРА®:
- забезпечує зниження рівнів гормону росту та інсуліноподібного фактора росту 1 (ІФР-1);
- допомагає зменшити прояви симптомів акромегалії (головний біль, біль у суглобах, втомлюваність);
- сприяє зменшенню пухлини гіпофіза.
Реклама лікарського засобу. Інформаційний матеріал для розміщення у спеціалізованих виданнях, призначених для медичних закладів та лікарів, а також для розповсюдження на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики.
Р.П. № UA/11626/01/01, від 10 грудня 2020 р. (наказ МОЗ України № 2854). Виробник: АТ «Фармак», 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 63, тел.: +38 (044) 496-87-87/e-mail:
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим