Промивання носа морською водою: у чому різниця між гіпертонічним та ізотонічним розчином і який обирати?

11 Жовтня 2022 9:38 Поділитися
Восени ризик «підчепити» застуду значно зростає, особливо складним цей період є для людей із хронічними захворюваннями ЛОР-органів, наприклад такими, як хронічний риносинусит, та малечі, яка хворіє на застудні захворювання значно частіше, ніж дорослі. На полицях аптек наявний широкий асортимент засобів від нежитю, однак, на жаль, у багатьох з них є обмеження щодо застосування або побічні явища. Так, наприклад, судинозвужувальні препарати не рекомендовано застосовувати довше 5–7 днів. Тому багато хто замислюється про пошук засобів для полегшення симптомів нежитю, що мають сприятливий профіль безпеки та добру переносимість, а тривалість застосування не має часових обмежень. Усе це дуже важливо для дітей та людей із хронічними захворюваннями ЛОР-органів. У цьому контексті увагу привертають сольові розчини для промивання носа, які вже протягом тривалого часу з успіхом використовуються при різних застудних захворюваннях, хронічному риносинуситі та алергічному риніті.

Іригаційна терапія сольовими розчинами, а саме зрошення слизової оболонки носа за допомогою спрея або промивання носових ходів, широко застосовується у складі комплексного лікування при гострих та хронічних захворюваннях носа та носових пазух, особливо у дітей. Цей підхід використовується впродовж тривалого часу при гострих і хронічних ринітах, гострих і хронічних синуситах, у період після ендоназальних втручань (Височина І.Л., Абатуров О.Є., 2014). Ефективність іригаційної терапії із застосуванням сольових розчинів доведена як для гострого риніту, так і для хронічного риносинуситу (Марушко Ю.В., Московенко О.Д., Марушко Є.Ю., 2015). У ході низки досліджень доведено, що іригаційна терапія сприяє значному зменшенню вираженості симптомів (Kanjanawasee D. et al., 2018). Варто зазначити, що у дітей промивання носа сольовими розчинами дозволяє знизити ймовірність застосування антибіотиків, а також частоти розвитку гострого риносинуситу та його ускладнень (Parviz S. et al., 2021).

Великою популярністю як серед лікарів, так і серед пацієнтів користується носовий душ і зрошення порожнини носа за допомогою інтраназальних аерозолів і спреїв з морської або мінеральної води. Носовий душ дозволяє механічно видалити слиз з порожнини носа і носоглотки, здійснює масаж слизової оболонки порожнини носа і носоглотки. Зрошення порожнини носа за допомогою інтраназальних аерозолів і спреїв є значно простішим у виконанні, може проводитися в будь-який час і не потребує спеціальних пристосувань (Височина І.Л., Абатуров О.Є., 2014).

Іригаційну терапію найчастіше проводять з використанням ізотонічного або гіпертонічного розчину солі або морської води, які покращують функцію слизової оболонки носа в результаті безпосереднього її очищення; видалення антигенів, біоплівок або медіаторів запалення (таким чином усуваючи запалення) і покращення мукоциліарного кліренсу. Обидва розчини значно зменшують вираженість назальних симптомів та покращують мукоциліарний кліренс. При цьому застосування гіпертонічного розчину має більший вплив на поліпшення мукоциліарного кліренсу. Проте гіпертонічний розчин не має суттєвого впливу на прохідність носа, яку підвищує ізотонічний розчин (Casale M. et al., 2018). Додаткові корисні ефекти морської солі пояснюються тим, що вона збагачена мінералами (HCO3, K+, Ca++, Mg++), а також її протизапальними властивостями порівняно з іншими формами фізіологічного розчину натрію хлориду (Parviz S. et al., 2021).

Ізотонічний розчин — це розчин, у якому концентрація солей дорівнює такій у рідинах нашого організму та становить 0,9%. Зазвичай він використовується для очищення носових ходів від назального секрету, як під час хвороби, так і з метою проведення гігієнічних заходів. Сольові розчини для промивання носа сприяють мукоциліарному очищенню, як за рахунок секретолітичної дії, так і механічним шляхом. Варто зазначити, що велике значення для нормалізації функції слизової оболонки порожнини носа, у тому числі при хронічних захворюваннях, має догляд за нею, а саме:

  • зволоження її поверхні,
  • перешкоджання утворенню кірок.

Дослідження науковців показали, що стерильна морська вода, приведена до ізотонічного стану, підтримує нормальний фізіологічний стан слизової оболонки порожнини носа (Височина І.Л., Абатуров О.Є., 2014).

Гіпертонічний розчин містить більш високу концентрацію солі — зазвичай до 3%. Тому використання гіпертонічних, більш концентрованих розчинів сприяє переміщенню води з набряклої слизової оболонки в бік підвищеної концентрації солей, щоб урівноважити їх концентрацію у тканинах носових ходів та в рідині у просвіті носової порожнини, забезпечуючи таким чином протинабряковий ефект та сприяючи виведенню густого слизу, що покликано зменшити закладеність носа та полегшити носове дихання. Крім того, використання гіпертонічного розчину сприяє стимуляції руху війок миготливого епітелію слизової оболонки та видаленню секрету з носових ходів (Височина І.Л., Абатуров О.Є., 2014). Згідно з результатами досліджень гіпертонічний розчин ефективніше послаблював вираженість симптомів інфекційного риносинуситу порівняно з ізотонічним розчином (Parviz S. et al., 2021).

Коли надати перевагу ізотонічному розчину, а коли гіпертонічному?

Ізотонічний та гіпертонічний розчини мають дещо відмінні властивості, тому і застосовуються з різною метою та за інших обставин (таблиця).

Використання ізотонічного розчину на основі морської води, наприклад такого, як Марідоза Кідс, є доцільним з метою щоденної гігієни порожнини носа для нормалізації його функції або при нежитю, що не супроводжується вираженою закладеністю носа, а має місце лише активне виділення носового секрету, що часто можна спостерігати у малечі. Розчин солі розріджує густий слиз і сприяє його виведенню, полегшуючи носове дихання.

Марідоза Кідс — це спрей, що містить 100 мл природної морської демінералізованої води з Атлантичного океану, багатої на мінерали та мікроелементи. Марідоза Кідс підійде як немовлятам, так і дітям старшого віку та дорослим.

Для щоденної гігієни порожнини носа:

  • зволоження слизової оболонки носа в умовах сухого повітря;
  • очищення носової порожнини та пазух;
  • заспокоєння подразнення та почервоніння слизової оболонки;
  • профілактика інфекцій носової порожнини в осінньо-зимовий період;
  • зменшення сухості слизової оболонки носа.

При нежитю:

  • для очищення носової порожнини та пазух від слизу, пилу та пилка рослин,
  • зволоження слизових оболонок.

Засіб підійде і для дітей з періодичною сухістю слизової оболонки носа та пазух, спричиненою різними факторами, наприклад централізованим опаленням.

Використання гіпертонічного розчину на основі морської води, наприклад такого, як Марідоза Інтенсив, доцільне з метою полегшення закладеності носа та сприяння відходженню слизу. Гіпертонічний розчин морської води:

  • очищає носову порожнину та пазухи;
  • сприяє зменшенню набряку слизової оболонки носа та пазух;
  • поліпшує прохідність носових ходів та навколоносових пазух.

Марідоза Інтенсив — це спрей, що містить 100 мл (або 150 мл природної морської демінералізованої води з Атлантичного океану. Марідоза Інтенсив буде актуальним при закладеності носа, яка може спостерігатися при хронічному риносинуситі, гаймориті та ін.

Користуватися Марідоза Кідс та Марідоза Інтенсив просто та зручно — достатньо лише зробити декілька впорскувань у кожен носовий хід.

Таблиця. Коли та навіщо застосовувати гіпертонічний та ізотонічний розчини
Гіпертонічний розчин Ізотонічний розчин
Приклад Упаковка Марідоза Інтенсив
Упаковка Марідоза Кідс

Концентрація солей Більше за 0,9% і зазвичай до 3% 0,9%
Коли застосовувати
  • під час хвороби
  • під час хвороби;
  • з метою проведення гігієнічних заходів
Під час хвороби
  • для усунення набряку;
  • зменшення закладеності носа;
  • покращення носового дихання;
  • покращення мукоциліарного кліренсу;
  • для очищення носових ходів від назального секрету
  • для очищення носових ходів від назального секрету;
  • нормалізації функції слизової оболонки порожнини носа
У здоровому стані
  • зволоження слизової оболонки носових ходів;
  • перешкоджання утворенню кірок;
  • нормалізації функції слизової оболонки порожнини носа

Таким чином, обираючи засіб для промивання носа, треба зважати на те, які результати очікується отримати. Якщо на порядку денному стоїть гігієна носа, усунення сухості або видалення слизу при нежитю — то варто віддати перевагу ізотонічному розчину, наприклад такому, як Марідоза Кідс. Якщо ж хворого турбує виражена закладеність носа та нежить, то доцільніше буде обрати гіпертонічний розчин, наприклад Марідоза Інтенсив. Адже гіпертонічні розчини сприяють зменшенню набряку та покращенню мукоциліарного кліренсу.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті