Грибкові інфекції уражують близько 20–25% населення світу. Серед відомих грибкових хвороб чільне місце займає дерматофітія (стригучий лишай) — шкірна заразна інфекція, яку, за даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention — CDC), викликати можуть близько 40 різних видів грибів, які виживають за рахунок мертвого кератину — білка у верхньому шарі епідермісу. Хвороба легко поширюється при контакті з інфікованими людьми, предметами чи тваринами. Зазвичай вражаються тулуб, ноги, руки, стопи, пах, внутрішній бік стегон або сідниць, шкіра голови, нігті (оніхомікоз).
Стригучий лишай легко діагностується після появи характерного круглого висипу, який поступово розвиває межі, перш ніж поширюватися назовні. На світлішій шкірі висип може виглядати червоним, а на темній шкірі — коричневим чи сірим. Інфікування ділянки висипу призводить до утворення везикул (заповнених рідиною пухирів), що лопаються і спричиняють повторне інфікування та неприємні больові відчуття.
Дерматофітія (мікоз) стопи зазвичай викликає сверблячий, плямистий висип із тріщинами і лущенням між пальцями.
Основним проявом головного лишаю є випадіння волосся, що може супроводжуватися появою ділянок з чорними крапками (спричиняються волоссям, яке обламується трохи нижче поверхні шкіри) та мокнучими ділянками шкіри з пухирями (керіон).
Якщо дерматофітію не лікувати належним чином, може виникнути низка ускладнень (включно з поширенням інфекції на інші частини тіла). Терапія захворювання комплексна, триває не менше 1–1,5 міс і включає:
- антимікотичні креми або мазі та протигрибкові шампуні (тербінафін, клотримазол, кетоконазол);
- пероральні ліки з системною антигрибковою дією (Фуцис, флуконазол, ітраконазол, гризеофульвін).
Зазвичай прогноз лікування для пацієнтів зі стригучим лишаєм сприятливий, хоча у світі вже виявлено перші 2 випадки появи стійкого до ліків збудника цієї хвороби. Вчені вважають, що обидва ці випадки не пов’язані між собою, оскільки з’явилися в різний час та в різних місцях, але їх об’єднує вид збудника — Trichophyton indotineae. Незважаючи на низьку ймовірність розвитку серйозних ускладнень від цього гриба, науковці занепокоєні ситуацією. Стає зрозумілим, що грибкові штами почали виробляти резистентність і в майбутньому можуть значно ускладнювати життя людей, викликаючи некеровані мікопатології.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
за матеріалами www.verywellhealth.com, www.sciencealert.com
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим