Наталія Гусак, голова НСЗУ, розповіла про підсумки роботи програми «Доступні ліки» у 2024 році та плани на 2025 рік.
Найперше очільниця повідомила, що у 2023 р. проєктом USAID «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed) проведено дослідження ефективності програми реімбурсації. Згідно з результатами, 88% усіх лікарів довіряють програмі, 77% вказали про те, що програма «Доступні ліки» підвищила доступ пацієнтів до препаратів.
Н. Гусак нагадала, що у 2018 р. частка повністю безоплатних ліків у програмі реімбурсації становила 18% від загальної кількості, а у 2024 р. — уже 35%. До Оновлених переліків лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації, у 2024 р. вже входять 589 торговельних назв ліків та медичних виробів.
У 2025 р. програму «Доступні ліки» розширюватимуть. До оновленої програми реімбурсації увійде понад 30 нових діючих речовин, зокрема комбіновані препарати для лікування серцево-судинних захворювань, а також ревматологічних, неврологічних, патологічних станів очей та ендокринних хвороб, таких як гіпотиреоз і мігрень.
Цього року збільшилася потреба в лікарських засобах для терапії розладів психіки та поведінки, тому було додано 48 торговельних назв та фентаніловий пластир для лікування болю та надання паліативної допомоги.
Стосовно оплати за програмою. Сума оплат аптекам з 2019 р. становить більше 5 млрд грн, 47,6% оплат за програмою реімбурсації є відшкодуванням за препарати інсуліну.
Щодо функціонування програми в аптеках у прифронтовій зоні. За словами Н. Гусак, завдяки сімейним лікарям програма продовжує працювати навіть на території активних бойових дій. За допомогою цифрових інструментів, зокрема електронному рецепту (е-рецепт), лікарі продовжують виписувати необхідні ліки пацієнтам, навіть якщо вони мають статус внутрішньо переміщеної особи. 5,2 млн хворих скористалися програмою з початку її дії. З цієї кількості 35% — це чоловіки та 65% — жінки.
Яка ситуація з аптечними пунктами? У 2019 р. кількість аптечних пунктів, які були учасниками програми «Доступні ліки», становила 7840, а у 2024 р. вже 15 966. Середня медіана відстані до першої найближчої аптеки в містах становить 0,26 км, а у селах — 8,9 км.
Окрім того, для вищої доступності програми для пацієнтів із січня 2024 р. діють мобільні аптечні пункти (МАП) та проєкт «Укрпошта. Аптека». Ці способи отримання ліків доступні по всій Україні, зокрема на прифронтових територіях, та є безоплатними.
Наразі МАП працюють у 13 областях, а саме Львівській, Київській, Херсонській, Запорізькій, Чернігівській, Чернівецькій, Житомирській, Миколаївській, Рівненській, Тернопільській, Черкаській, Харківській та Одеській. Маршрути 24 мобільних аптек охоплюють 644 населених пункти.
«Укрпошта. Аптека» — це сервіс із доставки препаратів через стаціонарні та пересувні відділення «Укрпошти». Замовити потрібні ліки можна за номером 0 800 300 545. Для цього потрібен дійсний е-рецепт, не старіший за 30 днів. На прифронтових територіях діє також паперовий рецепт.
82,5% усіх е-рецептів за програмою «Доступні ліки» погашаються пацієнтами. Найбільше погашено в Запорізькій (86,48%), Волинській (85,53%), Черкаській (85,12%), Рівненській (84,55%) та Львівській обл. (84,12%).
Н. Гусак нагадала і про те, що бюджет програми «Доступні ліки» у 2025 р. становить 6,6 млрд грн. Також, за словами очільниці НСЗУ, для поліпшення відпуску ліків наступного року усі аптеки мають укладати договір з НСЗУ за програмою реімбурсації. Відповідне рішення Уряд ухвалив під час засідання 13 грудня.
Наступного року також планується розширення географії МАПів (охоплення всіх областей країни) та збільшення до 500 тис. ліміту річного обсягу розрахункових операцій на кожний фельдшерсько-акушерський пункт, який матиме договір з ліцензованою аптекою.
Щодо Програми медичних гарантій (ПМГ). У 2024 р. бюджет програми становить понад 158 млрд грн, а у 2025 р. становитиме більше 175 млрд грн. Бюджет первинної медичної допомоги сягатиме понад 25 млрд грн, що майже на 1,5 млрд грн більше ніж у поточному році. На рівні первинної ланки інтегруються ще 2 пакети медичних послуг щодо супроводу і лікування дорослих та дітей із психічними розладами та супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз.
ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ
— Наступного року розширювати програму реімбурсації щодо включення ліків для терапії цих захворювань не планується. У 2025 р. діятиме перелік реімбурсації, який вже затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2024 р. № 1380.
— На основі вже створеного плану лікування вузькопрофільним спеціалістом сімейний лікар може створити аналогічний та виписувати рецепти на необхідні ліки.
— На сьогодні вже завершується функціональне тестування кабінету та відбувається перехід до нового етапу — альфа-тестування. Це буде обмежене коло осіб, які зможуть тестувати цей функціонал. Після завершення альфа-тестування, яке буде тривати залежно від того, як працюватиме функціонал, розпочнеться бета-тестування. На цьому етапі до тестування запрошуватимуться зовнішні користувачі.
Голова НСЗУ додатково поінформувала, що у службі найближчим часом повноцінно запрацює департамент моніторингу, який матиме підрозділ, що відповідатиме за моніторинг виконання договорів про реімбурсацію, зокрема щодо наявності всього переліку препаратів з програми «Доступні ліки».
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим