Навіщо мозку потрібен вітамін В6?

30 Грудня 2024 12:09 Поділитися
Вітаміни групи В включають групу з 8 водорозчинних вітамінів В1, В2, В3, В5, В6, В7, В9, В12, які виконують важливі, тісно взаємопов’язані ролі у функціонуванні клітин, діючи як коферменти в широкому спектрі катаболічних і анаболічних ферментативних реакцій в організмі. Їх сукупний вплив особливо поширений на численні аспекти функціонування головного мозку, включаючи виробництво енергії, синтез / репарацію ДНК/РНК, геномне та негеномне метилювання, а також синтез численних нейрохімічних речовин і сигнальних молекул. Дані досліджень на людях чітко показують, що значна частина населення розвинутих країн страждає від дефіциту або недостатності цієї групи вітамінів, зокрема, вітаміну В6, додатковий прийом якого є раціональним підходом для збереження здоров’я центральної нервової системи (ЦНС) (Kennedy D.O. еt al., 2016).

Вітамін В6: для кого та для чого?

Вітамін B6 — це узагальнена назва для 6 хімічно споріднених сполук, які відрізняються одна від одної змінною групою в положенні 4′-піридину, яка може бути амінометильною групою (піридоксамін (PM)), гідроксильною метильною групою (піридоксин (PN)) або альдегідом (піридоксаль (PL)). Коли різні похідні фосфорилюються, вони можуть функціонувати як кофактори, причому піридоксаль-5′-фосфат (PLP) є біологічно активною формою вітаміну В6 (Parra M. еt al., 2018).

Цей вітамін є однією з найважливіших сполук для організму людини в цілому, оскільки від нього залежить робота нервової системи, синтез серотоніну і норадреналіну, вироблення мієліну, засвоєння білків, жирів і вуглеводів, формування еритроцитів, когнітивний розвиток, підтримка імунітету та нормального рівня амінокислоти гомоцистеїну, участь у глюконеогенезі, глікогенолізі, утворенні гемоглобіну тощо1.

У яких продуктах міститься вітамін В6?

Вітамін B6 міститься у складі різноманітних харчових продуктів — рибі, яловичій печінці та м’ясних субпродуктах, картоплі та інших крохмалистих овочах та фруктах (окрім цитрусових)1.

Також вітамін В6 міститься у складі полівітамінів та дієтичних добавок (здебільшого у формі піридоксину гідрохлориду) та як лікарський засіб (в ампулах)2. Попри те що організм добре засвоює високі фармакологічні дози вітаміну B6, він швидко виводиться з організму1.

Вітамін В6 та центральна нервова система

Здавна вважалося, що вітамін В6 відіграє важливу роль у роботі ЦНС. Зокрема, при його низькому рівні можливі порушення пам’яті, погіршення розумової діяльності, депресивний настрій і навіть справжня депресія. У людей похилого віку недостатній вміст піридоксину пов’язаний із втратою пам’яті та розвитком деменції. Окрім того, цей вітамін є важливим кофактором повторного метилювання гомоцистеїну, що є фактором ризику розвитку цереброваскулярних захворювань, а також може чинити пряму токсичну дію на нейрони ЦНС. Вважається, що гіпергомоцистеїнемія є причиною або механізмом розвитку хвороби Альцгеймера та інших форм деменції. Нервово-психічні розлади, включаючи судоми, мігрень, хронічний біль і депресію, також пов’язують з дефіцитом вітаміну B6 (Malouf R. et al., 2003).

Варто зазначити, що досі для підтримки психічного здоров’я та покращення якості життя пацієнтів з порушенням емоційної сфери рекомендований прийом вітаміну В6 разом з магнієм. Адже, як визначено, магній впливає на активність гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі, яка стимулює різні реакції, щоб впоратися зі стресовими потребами, знижує рівень адренокортикотропного гормону та периферичні ендокринні реакції, тим самим знижуючи тривогу, сприяє зменшенню пресинаптичного вивільнення глутамату і глутаматергічної активності, яка була причетна до реакцій страху, тривоги та панічного настрою. А вітамін В6 на додаток до модуляції нейробіологічних механізмів, пов’язаних із розладами настрою, такими як депресія та тривога, може сприяти зниженню стресу завдяки гіпотензивному ефекту та зменшенню фізіологічних наслідків вивільнення кортикостероїдів. У 8-тижневому рандомізованому контрольованому дослідженні за участю осіб, що зазнали впливу сильного стресу і мали низький рівень магнію в організмі, значне покращення стану відмічали при додатковому комбінованому прийомі магнію з вітаміном B6 (Noah L. et al., 2021). Така терапевтична стратегія є досить актуальною, адже, як повідомляється, збільшення споживання лише вітаміну B6 є недостатнім втручанням для запобігання або лікування порушень функції головного мозку (Brenner M. et al., 2024).

Попри те що більшість вищезазначених висновків були зроблені десятиліття тому, залишалося незрозумілим, навіщо, зокрема, приймати вітамін В6 і чи обов’язково до нього додавати магній при психічних захворюваннях, та яка їх роль у патогенезі неврологічних розладів.

Дослідницька група з Університету медицини Вюрцбурга (Німеччина) змогла винайти новий спосіб більш ефективного підвищення рівня вітаміну B6 у клітинах шляхом спеціального пригнічення його внутрішньоклітинної деградації. У своїх попередніх дослідженнях науковці змогли показати у дослідженні на тваринах, що генетичне вимкнення ферменту піридоксальфосфатази, що розщеплює вітамін B6, покращує просторове навчання та здатність до запам’ятовування. Щоб дослідити, чи можна досягти таких ефектів за допомогою фармакологічних агентів, вчені шукали речовини, які зв’язують і інгібують піридоксальфосфатазу. Нею виявилася сполука природного походження, флавоноїд 7,8-дигідроксифлавон, що відома як речовина, що може покращувати процеси навчання та пам’ять при психічних розладах. Нові знання про дію 7,8-дигідроксифлавону у ролі інгібітора піридоксальфосфатази тепер відкривають нові пояснення ефективності цієї речовини та дають можливість покращити механістичне розуміння психічних розладів і представити новий лікарський підхід до лікування розладів головного мозку. Зокрема, застосування вітаміну B6 у поєднанні з інгібіторами піридоксальфосфатази може бути потенційно можливим терапевтичним втручанням при різних психічних та нейродегенеративних захворюваннях (Brenner M. et al., 2024).

Інна Грабова

1За даними Національного інституту здоров’я (National Institutes of Health — NIH) (ods.od.nih.gov).
2За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті