Пара-амінобензойна (ПАБК) кислота: терапевтичні бенефіти

07 Січня 2025 12:00 Поділитися

Посивіння волосся є загальною ознакою старіння в результаті складної регуляції меланогенезу. Цей процес зазвичай починається у віці 35–40 років для осіб європеоїдної раси, близько 40 років для осіб азіатського походження і близько 45 років для осіб африканського походження. У всьому світі близько 20% людей мають майже половину сивого волосся у віці до 50 років. Попри те, що немає універсальної терапії для репігментації, деякі дослідження показують, що розв’язати цю вікову проблему може прийом вітамінів В-комплексу (Yale K. et al., 2020). Так, дослідження продемонструвало, що для покращення стану та кольору волосся у людей похилого віку актуальним доповненням може бути інтенсивна вітамінотерапія, зокрема, прийом вітаміну В10 або амінобензойної кислоти (Brandaleone H. et al., 1943). У нижченаведеній статті спробуємо розібратися, що це за сполука та яку роль вона відіграє в життєдіяльності людини, адже, як виявляється, підтримка здоров’я волосся — це не єдиний її корисний бенефіт.

Яку роль відіграє ПАБК?

У цілому амінобензойні кислоти — це сполуки, які мають карбоксильні та аміногрупи, безпосередньо зв’язані з ароматичним кільцем. Зокрема, пара-амінобензойна кислота (ПАБК) (рara-aminobenzoic acid — PABA), або амінобензойна кислота, або 4-амінобензойна кислота, або «вітамін В10» — це вітаміноподібна сполука та фактор росту, що широко використовується в хімічній промисловості як вихідний матеріал для отримання фолієвої кислоти, важливого вітаміну, необхідного для синтезу та реплікації ДНК. Її широко використовують для виробництва фарб для волосся та сонцезахисних кремів завдяки здатності поглинати ультрафіолетове випромінювання (Britannica, 2023; Haroon F. et al., 2023). Окрім того, ПАБК відіграє важливу роль у виробництві лікарських засобів, адже вважається, що препарати, які містять в основі цю сполуку, добре переносяться та мають сприятливий профіль безпеки. Згідно з результатами статистичного аналізу, визначено, що ПАБК наразі включена до складу більше ніж 180 лікарських засобів. Зокрема, численні дослідження показали, що препарати, які містять ПАБК, демонструють різноманітні терапевтичні ефекти, включаючи місцеву анестетичну, протитуберкульозну, протисудомну та протипухлинну дію. Крім того, вона також входить до складу пептидоміметичних препаратів (Haroon F. et al., 2023).

ПАБК наявна у високій концентрації у пивних дріжджах (Britannica, 2023).

Про деякі доведені властивості похідних ПАБК

Загалом хімічний склад ПАБК досить різноманітний. Основними сполуками цієї групи є незаміщені ізомери амінобензойної кислоти, такі як м-амінобензойна кислота, антранілова кислота та n-амінобензойна кислота та їх похідні, що містять галогенні, аліфатичні чи ароматичні заміщення, які широко використовуються в промисловості та хімії. Різні заміщення в орто- , пара- та мета- положеннях ароматичного кільця ПАБК здебільшого й визначають відповідні біологічні властивості (Haroon F. et al., 2023).

  • Ортоамінобензойна кислота (або 2-амінобензойна кислота, або антранілова кислота) — ароматична органічна сполука, що є ізомером 3-амінобензойної та 4-амінобензойної кислот. Похідні антранілової кислоти чинять антибактеріальну, противірусну та інсектицидну дію, а також можуть використовуватися як інгібітори Р-глікопротеїну для контролю стійкості ракових клітин до ліків. У дослідженнях вони виявляють потужну протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну активність і відсутність вираженої токсичності. Варто відзначити, що такий відомий для багатьох діуретик, як фуросемід, належить до похідних антранілової кислоти (Milusheva M. et al., 2023).
  • ПАБК може застосовуватися окремо або у поєднанні з іншими антибіотиками, посилюючи їх  антибактеріальний ефект, у тому числі по відношенню до Pseudomonas aeruginosa та Staphylococcus aureus. Окрім того, ПАБК може утворювати комплекси з цинком та міддю, які теж, своєю чергою, можуть чинити антибактеріальну дію (Haroon F. et al., 2023).
  • Синтетичний місцевий анестетик оксибупрокаїну гідрохлорид, що входить до складу деяких очних крапель*, належить до групи складних ефірів амінобензойної кислоти. Це сильнодіючий поверхневий анестетик, що виявляє швидко наростаючий ефект та чинить короткострокову місцевоанестезувальну дію (10–20 хв). Потрапляючи в терапевтичних дозах до чутливих нервових закінчень, оксибупрокаїн призводить до зворотного блокування виникнення та передачі імпульсів і, таким чином, спричиняє тимчасову анестезію в місці закапування. In vitro оксибупрокаїн чинить слабку антибактеріальну дію*.
  • Виявлено, що аналоги ПАБК мають захисні властивості від ультрафіолетового випромінювання, відомого фактора, який може викликати пошкодження шкіри та прискорити процес старіння (Haroon F. et al., 2023).
  • Наразі вивчається можливість використання ПАБК як харчової добавки або як інгредієнта у функціональних харчових продуктах, оскільки було показано, що вона має антиоксидантні властивості, які захищають від пошкодження клітин. Зокрема, визначено, що похідні ПАБК мають потенціал для лікування раку та неврологічних захворювань (Haroon F. et al., 2023).

Насамкінець важливо відмітити, що синтез і модифікація аналогів ПАБК вже дозволили створити нові сполуки з відмінними фармакологічними профілями та меншою кількістю побічних ефектів. Крім того, ці аналоги є перспективними кандидатами для цільової терапії, адже можуть відігравати важливу роль у майбутньому персоналізованої та точної медицини, забезпечуючи лікування, яке конкретно відповідає потребам кожного пацієнта.

Інна Грабова

*За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті