Причини високого попиту
Найпомітніші зміни відбулися в категорії «Охорона, безпека». Якщо порівняти кількість вакансій, розміщених роботодавцями на Work.ua в січні 2022 та квітні 2025 р., кількість пропозицій зросла у понад 5 разів. Це зумовлено зокрема тим, що в цій категорії розміщують вакансії підрозділи Сил безпеки й оборони України. Друге місце за приростом вакансій посіла категорія «Медицина, фармацевтика», де за останні 3 роки кількість пропозицій зросла у більш ніж 2 рази (рис. 1–2). Це може бути зумовлено низкою причин.


Насамперед дефіцит кадрів серед медиків та фармацевтів може бути наслідком відтоку населення за кордон через бойові дії, а також мобілізацію. Попри зростання кількості вакансій, ситуація, що склалася, свідчить не про подолання кризи на ринку праці. Навпаки, нестача фахівців настільки велика, що неможливо закривати вакансії з такою швидкістю, як раніше, і вони накопичуються.
«На перший погляд може здатися, що ситуація на ринку праці медиків та фармацевтів покращується, — адже кількість вакансій зростає та навіть уже перевищила довоєнний рівень. Однак це враження є хибним. Адже зростання кількості відкритих позицій не пов’язане з економічним підйомом чи збільшенням кількості закладів охорони здоров’я. Навпаки — за роки війни кількість аптек та медичних установ скоротилася, зокрема через втрату частини територій, — коментує Андрій Анучин, директор спеціалізованого консалтингового агентства «Фарма Персонал», — зростання кількості вакансій має штучний характер і відображає критичний дефіцит кадрів. На ринку праці просто немає достатньої кількості кваліфікованих фахівців, і це призводить до того, що вакансії залишаються незакритими протягом тривалого часу, накопичуються і створюють оманливе враження зростання активності. Але насправді — це прояв системної кадрової кризи у сфері медицини та фармації».
Безумовно, в умовах війни медичні та фармацевтичні спеціальності залишаються критично важливими. Повномасштабна війна в Україні чинить прямий негативний вплив на стан здоров’я населення.
Згідно з оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 68% українців (станом на жовтень 2024 р.) повідомляють про погіршення стану здоров’я порівняно з довоєнним періодом. Найпоширенішими викликами є проблеми із психічним здоров’ям, про які відзначили 46% респондентів.
Як свідчать дані ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», серцево-судинні захворювання залишаються головною причиною передчасної смертності в Україні. За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, через війну інфаркти й інсульти починають траплятися в молодших вікових групах. Якщо раніше це було в середньому в 60 років, то тепер — 45–50 років. У зонах бойових дій проблеми кардіологічного характеру теж виступають однією з основних причин смертності, окрім, власне, бойових. Одними з причин такої ситуації можуть бути відсутність регулярного моніторингу здоров’я військових та обмежена кількість спеціалістів на фронті, де навантаження на медичний персонал досить високе. Колишні полонені, повернувшись додому, теж можуть стикатися з необхідністю лікувати хвороби, які не були вчасно діагностовані або не лікувалися належним чином.
Згідно з даними Work.ua, за останні 3 роки помітно зріс попит на таких фахівців, як анестезіолог (+170%), психіатр (+156%), реабілітолог (+152%), психолог (+149%), невропатолог (+147%), уролог (+145%), хірург (+144%), травматолог (+103%), медична сестра (+23%).
Зростання заробітних плат
Через диспропорції між попитом та пропозицією зберігається тенденція до підвищення заробітних плат. Середня зарплата в категорії «Медицина, фармацевтика» зросла з 14 тис. грн у січні 2022 р. до 22 тис. грн на початку квітня 2024 р. (рис. 3), що відповідає середній заробітній платі на ринку праці загалом.

Серед найбільш високооплачуваних вакансій — ортодонт (57,5 тис. грн), стоматолог (55 тис. грн), дерматолог (50 тис. грн), ортопед (45 тис. грн).
Середня заробітна плата фармацевта у квітні 2025 р. становить 24 тис. грн, що на 17,1% більше порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Завідувачам аптеки пропонують 30 тис. грн, що на 36,4% більше порівняно з квітнем 2024 р. Заробітна плата травматолога за рік зросла на 34,1% і становить 27,5 тис. грн. Терапевтам пропонують 27,5 тис. грн (+10%).
На завершення
Слід зауважити, що дефіцит медичних працівників є проблемою не лише в Україні, це є загальносвітовою тенденцією. За прогнозами ВООЗ, до 2030 р. глобально не вистачатиме 11 млн медичних працівників. Практично всі країни різною мірою стикаються з труднощами в цій сфері. Невтішний прогноз спричиняють хронічне недоінвестування в галузь освіти та підготовку медичних працівників у деяких країнах, а також невідповідність стратегій освіти та працевлаштування щодо потреб систем охорони здоров’я та населення.
Ситуація ускладнюється труднощами з розміщенням медичних працівників у сільській місцевості, віддалених і недостатньо охоплених районах. Крім того, зростаюча міжнародна міграція працівників охорони здоров’я може збільшити нестачу кадрів у сфері охорони здоров’я, особливо в країнах із низьким і нижчим за середній рівень доходу.
Для зменшення наслідків дефіциту медичних кадрів Україна співпрацює з ВООЗ та розробляє стратегію розв’язання цієї проблеми.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим