Календар алергіка: тримайте руку на пульсі разом з НІКСАР®

Глобальне підвищення рівня алергічних захворювань становить серйозну проблему для охорони здоров’я. За прогнозами Всесвітньої алергологічної організації (World Allergy Organization — WAO), кількість пацієнтів з цією патологією збільшується на 50% кожні 10 років і досягне близько 4 млрд до 2050 р. В Україні відмічається подібна тенденція, що може бути пов’язано з високою чутливістю населення до повітряних алергенів (Родінкова В.В. та ін., 2019), зокрема пилку рослин. А алергічний риніт, викликаний пилком рослин, є найпоширенішою алергічною патологією в більшості країн (Guryanova S.V. et al., 2022). У цьому контекс­ті фенологічний моніторинг цвітіння рослин є обґрунтованим рішенням для прогнозування пилкового навантаження, що може дати можливість оптимізувати лікування та обрати належний варіант терапевтичної допомоги.

Сезон алергії в розпалі

Сезонний алергічний ринокон’юнктивіт (поліноз, «сінна лихоманка») — поширена алергічна патологія, яка, за даними WAO, відмічається майже у 30% дорослих та близько 40% дітей у світі та характеризується серозними виділеннями із носа, чханням, вираженим свербежем очей і носа, закладеністю носа, нежитем, чханням, сухим кашлем, сльозотечею, рідше — головним болем, втомою, запаленням носових пазух і горла, та виникає під час сезонного цвітіння рослин у відповідь на контакт з їх пилком (Akhouri S. et al., 2024). При вдиханні імунна система чутливої до пилку людини ідентифікує його як потенційно небезпечну речовину та у відповідь на певні білки, наявні в пилкових зернах або навколо них, виділяє хімічні речовини (гістамін), що й провокує розвиток відповідних симптомів, а також інших атопічних порушень, як-от кропив’янка, кон’юнктивіт або анафілаксія (Linton S. et al., 2023).

Згідно з даними Європейської академії алергології та клінічної імунології (European Academy of Allergy and Clinical Immunology — EAACI), близько 21–32% населення (у тому числі більше 20% дітей) страждає від пилкових алергенів. Населення України також є високочутливим до аероалергенів, зокрема пилку рослин (Родінкова В.В., Юр’єв С.Д., 2019). Зараз відомо, що погода, клімат, умови навколишнього середовища та діяльність людини чинять знач­ний вплив на кількість і різноманітність пилку. Зміна клімату впливає на перебіг пилкових сезонів, розподіл видів рослин і вміст алергенів у пилкових зернах. Своєю чергою, людська діяльність призвела як до інтродукції алергенних неендемічних рослин, так і до підвищення рівня забруднювачів повітря, які викликають респіраторні прояви алергії. Важливо, що сенсибілізація до пилкових алергенів може спровокувати перехресну реакцію та розвиток харчової алергії (Guryanova S.V. et al., 2022).

Різні рослини пилкуються в різні пори року (рисунок), тому місяці, в які хворіють на поліноз, залежать від того, на який тип пилку виникає алергія. При цьому період загострення алергозу зазвичай збігається з періодом цвітіння (Toro A.R. et al., 2015). Отримані дані свідчать про те, що в повітрі під час сезону палінації з кінця лютого до кінця жовтня постійно наявний алергенний пилок представників різних груп рослин. Проте слід враховувати, що показники цвітіння — орієнтовні, адже метеорологічні чинники можуть пришвидшити чи сповільнити, подовжити чи скоротити ці процеси (Мельниченко Г., 2020).

Рисунок. Календар цвітіння рослин в Україні

Про раціональний контроль сезонної алергії

Оскільки за календарем весна, то алергікам час починати «озброюватися»! Адже, за даними WAO, саме в цей період відзначається сплеск сезонної алергії, у тому числі сезонного алергічного ринокон’юнктивіту (John Hopkins Medicine, 2023). До того ж стикатися з алергенним пилком доведеться аж до пізньої осені — до моменту, коли повністю відцвітуть усі відомі алергени.

Попри те що повністю вилікувати алергію неможливо, існують певні стратегії лікування, що можуть допомогти полегшити симптоми, як-от модифікація способу життя (постійний моніторинг аероалергенів (див. рисунок1), щоб своє­часно реагувати на алергенну загрозу, мінімізація контакту зі специфічним алергеном) та належна фармакологічна підтримка.

Беручи до уваги те, що сезон цвітіння лише розпочався, а повністю уникнути контакту з алергенними представниками флори майже неможливо, варто проконсультуватися з лікарем щодо вибору ліків для зменшення вираженості алергічної симптоматики.

При алергії, у тому числі сезонному алергічному ринокон’юнктивіті і кропив’янці, доцільним є застосування антигістамінних препаратів (АГП), обираючи які варто орієнтуватися на низку чинників, зокрема на ефективність, профіль безпеки, потенційну зручність форми випуску тощо. Ключовими серед цих властивостей є вибіркова активність щодо H1-рецепторів, швидкий початок і тривалість дії та відсутність побічних реакцій, зокрема седативного ефекту (Kuna P. et al., 2016).

Так, препаратами першого ряду є АГП 2-го покоління, які мають обмежений потенціал проходження через гематоенцефалічний бар’єр, а отже, низький ступінь взаємодії з Н1-рецепторами в центральній нервовій системі (ЦНС), та не провокують розвиток низки побічних ефектів, пов’язаних з ЦНС, притаманних 1-му поколінню (Wang X.Y. et al., 2016; Wise S.K. et al., 2023).

НІКСАР®: обґрунтований терапевтичний супровід під час сезону алергії

Попри варіативність АГП 2-го покоління на ринку2, увагу привертає біластин, що є неседативним антагоністом гістаміну тривалої дії та високоселективним блокатором периферичних H1-рецепторів, що може застосовуватися для купірування симптомів сезонного алергічного ринокон’юнктивіту (Wang X.Y. et al., 2016; Wise S.K. et al., 2023).

На українському ринку оригінальний біластин представлено компанією «Берлін-Хемі» під торговельною назвою НІКСАР® у двох лікарських формах: таблетки 20 мг (дорослим і дітям віком від 12 років) і таблетки, що диспергуються в ротовій порожнині, в дозі 10 мг (показані дітям віком 6–11 років із масою тіла не менше ніж 20 кг)2.

Оригінальний препарат НІКСАР® показаний для симптоматичного лікування алергічного ринокон’юнктивіту (сезонного та цілорічного) та кропив’янки2. А його призначення може бути обґрунтованим фармакологічним варіантом підтримки для осіб, чутливих до пилку рослин протягом усього сезону їх цвітіння.

Варто відзначити, що біластин у складі препарату НІКСАР® має найбільшу кількість бажаних властивостей серед сучасних антигістамінних препаратів відповідно до Рекомендацій щодо алергічного риніту та його впливу на астму (Allergic Rhinitis and Its Impact on Asthma — ARIA), порівняно з іншими АГП 2-го покоління та відповідає сучасним критеріям EAACI. На відміну від інших АГП 2-го покоління, еволюція яких в основному базувалася на модифікації попередніх сполук 1-го покоління, біластин — основна діюча речовина препарату НІКСАР®, є окремою хімічною сполукою, яка при застосуванні виявляє швидкий (приблизно через 1 год після застосування) і тривалий ефект (понад 26 год), не взаємодіє із системою цитохрому Р450 і не зазнає значного метаболізму в організмі людини, що зумовлює низький потенціал лікарських взаємодій, а також не потребує корекції дози при нирковій і печінковій недостатності та, як правило, добре переноситься як у стандартних, так і в надтерапевтичних дозах. У дослідженнях при порівнянні з плацебо біластин демонструє загальний сприя­тливий вплив на зменшення вираженості симптомів алергічного ринокон’юнктивіту та поліпшення якості життя пацієнтів із цією алергічною патологією (Wang X.Y. et al., 2016; Singh Randhawa A. et al., 2022).

Встановлено, що прийом 20 мг біластину, що є діючою речовиною лікарського засобу НІКСАР®, 1 р/добу впродовж 2–4 тиж виявився ефективним у полегшенні стану при таких алергічних симптомах, як чхання, виділення з носа, свербіж у носі, закладеність носа, свербіж та почервоніння очей, сльозотеча, з контролем симптомів протягом усієї доби. При цьому важливо відзначити, що під час сплеску сезонного алергічного риніту, зокрема під час цвітіння рослин, лікування препаратом НІКСАР® можна припинити після зменшення вираженості симптомів та поновлювати в разі їх повторного розвитку3.

НІКСАР®: принадами природи потрібно насолоджуватися, а не уникати їх!

Інна Грабова

1Адаптовано з сайту allergy.in.ua.
2За даними Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.com.ua).
3Інструкція для медичного застосування лікарського засобу НІКСАР® та НІКСАР® 10 мг.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті