НБУ прогнозує уповільнення інфляції та поступове відновлення економіки у 2025–2026 рр.

28 Квітня 2025 5:59 Поділитися

Національний банк України (НБУ) оприлюднив інфляційний звіт за квітень 2025 р., який містить аналіз поточної ситуації та оновлений прогноз економічного розвитку країни на 2025 та 2026 р.

Інфляція

Упродовж І кв. 2025 р. інфляція очікувано зростала та в березні сягнула 14,6% у річному вимірі. Така динаміка зумовлювалася залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв, подальшим підвищенням цін на підакцизну продукцію, а також впливом фундаментальних чинників, зокрема з боку збільшення витрат підприємств на енергоресурси й оплату праці та стійкого споживчого попиту. Відповідно до прогнозу НБУ, влітку зростання цін у річному вимірі почне сповільнюватися за широким спектром товарів і послуг. Цьому, як очікується, сприятимуть збільшення врожаїв, поліпшення ситуації з постачанням електроенергії, а також зниження цін на нафту внаслідок торговельних протистоянь у світі.

Наприкінці 2025 р. рівень інфляції може сповільнитися до 8,7%, а у 2026 р. — повернутися до цільового показника 5%.

ВВП: очікування і прогнози

У І кв. 2025 р. зростання економіки залишалося стриманим, зокрема через руйнування газової інфраструктури. Вагомим стримуючим фактором залишається й зумовлений війною дефіцит кваліфікованих працівників.

Очікується, що відновлення української економіки залишатиметься обмеженим через вплив війни та торговельні протистояння у світі. Згідно з прогнозами, у 2025 р. економіка України зросте на 3,1%. Цьому, зокрема, сприятимуть збільшення врожаїв та зменшення дефіциту електроенергії, що разом зі значними оборонними замовленнями підтримуватиме промисловість.

У 2026–2027 рр. зростання реального внутрішнього валового продукту (ВВП) може пришвидшитися до 3,7–3,9%, насамперед завдяки збільшенню інвестицій у відбудову, відновленню виробництва та стійкості споживчого попиту. У міру зниження безпекових ризиків та нормалізації умов функціонування економіки приватні інвестиції зростатимуть і компенсуватимуть поступове скорочення економічних стимулів з боку держави.

Світові торговельні війни

Макропрогноз НБУ базується на припущеннях щодо помірного впливу світових тарифних війн на українську економіку. Проте загострення торговельних протистоянь може стримувати відновлення економіки нашої держави.

Диспропорції на ринку праці

Дефіцит робочої сили залишається основною проблемою бізнесу.

Завдяки високому попиту на робочу силу зменшилася частка безробітних і зросла частка зайнятих (до найвищого рівня за час повномасштабного вторгнення). Очікується, що зростання попиту на працівників на тлі обмеженої пропозиції зумовлюватиме подальше зниження рівня безробіття до рівня нижче 10% до кінця 2026 р. Однак цей процес стримуватимуть диспропорції на ринку праці внаслідок змін у структурі економіки, зовнішня та внутрішня міграція, мобілізаційні й демобілізаційні процеси, нерівномірне відновлення за регіонами та галузями.

Невідповідності між попитом і пропозицією кваліфікованої робочої сили в умовах пожвавлення економічної активності зумовлюватимуть подальше підвищення зарплат у приватному секторі.

Зовнішня допомога

Цього року Україна може отримати суттєвіші, ніж очікувалося раніше, обсяги міжнародної фінансової допомоги за рахунок швидшого перерахування траншів за механізмом ERA Loans. Механізм ERA передбачає надання Україні кредитних коштів, які будуть погашатися та обслуговуватися за рахунок майбутніх доходів, отриманих від знерухомлених російських суверенних активів. Очікується, що цих коштів буде достатньо не лише для фінансування дефіциту бюджету цього року, але й для формування запасу для державних фінансів на наступний рік, коли обсяги зовнішньої допомоги, ймовірно, почнуть зменшуватися.

Облікова ставка НБУ

НБУ планує зберігати облікову ставку на рівні 15,5% та може перейти до пом’якшення політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двозначному рівні.

Обмінний курс

У І кв. 2025 р. відчутно знизився чистий попит як на готівкову, так і безготівкову валюту, що значною мірою було зумовлено сезонними чинниками. У результаті курс гривні до долара поступово підвищився. Водночас гривня помірно послабилася відносно євро, відображаючи відповідну динаміку валютної пари євро / долар.

Повернення мігрантів

Негативні міграційні тенденції зберігаються, адже попри початок перемовин про потенційне перемир’я, їх результат не визначено, тоді як тривають обстріли всієї території України. Припущення прогнозу НБУ залишаються незмінними і передбачають поступове повернення, починаючи з 2026 р. (близько 0,2 млн осіб) з можливим пришвидшенням у 2027 р. (близько 0,5 млн осіб).

Різні опитування свідчать про дедалі більшу адаптацію українців за кордоном. Успішна адаптація на новому місці зменшує частку тих, хто бажає повернутися, та підвищує ймовірність возз’єднання родин за кордоном, а не в Україні.

Водночас позитивним сигналом є те, що, згідно з опитуваннями, високі доходи і наявність житла стимулюють людей залишатися в Україні. Отже, зростання економіки та зусилля Уряду щодо відновлення втрат житла й інфраструктури стимулюватимуть українців залишатися в Україні або повертатися додому.

Основним припущенням макропрогнозу НБУ є поступова нормалізація економічної діяльності впродовж наступних років. Швидкість повернення економіки до нормальних умов функціонування передусім залежатиме від характеру й тривалості війни, а також результатів зусиль із забезпечення справедливого та тривалого миру в Україні. Війна, що триває, генерує ризики подальшого зниження економічного потенціалу, зокрема через втрату людей, територій і виробництв, що обмежує можливості швидкого економічного зростання. Ризики також посилюються зростанням геополітичної напруженості у світі. Водночас зберігаються і позитивні сподівання щодо відносно швидкого досягнення справедливого миру для України зусиллями міжнародної спільноти, що суттєво поліпшить перспективи відновлення економіки.

За матеріалами bank.gov.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті