Центр громадського здоров’я (ЦГЗ) інформує щодо впровадження норм, за якими дослідження в Україні проводитимуться відповідно до етичних стандартів і будуть повністю безпечними для всіх його учасників.
Основним завданням Комісії з питань етики Центру громадського здоров’я (далі — Комісія) є контроль за дотриманням організаторами прав учасників кожного проведеного дослідження. Для проведення досліджень обов’язковим є захист персональних даних учасників та повна добровільність участі. Особливо це важливо, якщо в дослідженні беруть участь люди, які належать до груп з високим рівнем стигматизації. Зміст дослідження має бути коректним, щоб нікому з учасників не було завдано моральної шкоди.
Для розвитку практики проведення етичної експертизи фахівці ЦГЗ переймають досвід спеціалістів передових країн. Представниця Комісії з питань етики ЦГЗ пройшла навчальний курс, присвячений питанню етики в дослідженнях у галузі здоров’я в Гарвардській школі громадського здоров’я в м. Бостон, США.
Отримані навички та знання дозволять у подальшому підвищити рівень проведення експертизи Комісією з питань етики ЦГЗ та приступити до реалізації Національної ініціативи з дотримання етичних стандартів дослідження.
Навчання проходило в рамках проекту SILab «Підтримка системи епідемічного нагляду за ВІЛ і системи управління/поліпшення якості лабораторій МОЗ України, покращення використання стратегічної інформації та розбудова потенціалу громадської охорони здоров’я».
Впроваджується таке навчання ЦГЗ за фінансової підтримки Центрів з контролю та профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention — CDC), яке проходить у рамках Надзвичайного плану Президента США для надання допомоги у зв’язку зі СНІДом (President’s Emergency Plan for AIDS Relief — PEPFAR).
Варто нагадати, що з липня 2018 р. у ЦГЗ працює Комісія з питань етики, яка займається етичною експертизою соціальних і поведінкових досліджень. За час своєї діяльності Комісія провела експертизу 28 досліджень, а 13 організацій наразі подали заяви та очікують на проведення такої експертизи.
Якщо проведене дослідження відповідає етичним нормам, це означає, що збір даних відбувається коректним шляхом та цей процес є безпечним для учасників. Схвалення Комісії з етики необхідне, якщо установа хоче опублікувати результати в авторитетних міжнародних виданнях або претендувати на отримання грантів.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим