У перший день військової агресії аптечний продаж ліків збільшився більше ніж у 2 рази порівняно з аналогічним днем минулого року та зростав високими темпами в перші 11 днів війни. У подальшому обсяги продажу скоротилися та з середини березня почали демонструвати від’ємну динаміку порівняно з минулорічними показниками (рис. 1). Наразі обсяги аптечного продажу продовжують демонструвати тенденцію до зменшення. Це пов’язано не зі зниженням попиту, а з великою кількістю населення, що виїхало за кордон (понад 4,5 млн осіб), окупацією певних територій, значними обсягами іноземної медичної гуманітарної допомоги, а також створенням певного запасу населенням у перші дні війни. Також на зниження обсягів продажу впливає і сезонність. І хоча обсяги продажу знижуються, темпи спаду залишаються відносно стабільними. Загалом у березні 2022 р. зафіксовано зменшення обсягів аптечного продажу на 11% у грошовому вираженні порівняно з аналогічним періодом минулого року. У квітні 2022 р. обсяги аптечного продажу в грошовому вираженні знизилися на 32%, а у натуральному вираженні на 39% порівняно із аналогічним періодом минулого року. За попередніми даними травня 2022 р. темпи зниження обсягів продажу складають -24% у грошовому та -34% у натуральному вираженні. Слід відзначити, що темпи спаду дещо сповільнилися порівняно із квітневими показникаим. Втім експертипрогнозують подальший спад обсягів продажу, порівняно із минулим роком. З прогнозом експертів щодо динаміки аптечного продажу лікарських засобів у 2022 р. можна ознайомитися за посиланням.


Війна змінила структуру споживання ліків, зокрема, фіксується суттєве зменшення частки споживання антибіотиків. Це може бути пов’язано із з виїздом значної кількості населення за кордон (серед яких переважно жінки та діти), зниженням захворюваності на простудні захворювання, а також із тим що українці майже забули, що таке COVID-19. Адже раніше фіксувалося зростання споживання антибіотиків під час хвиль захворюваності на цю хворобу. Також у значній мірі впливає і значний обсяг іноземної медичної гуманітарної допомоги. У той же час збільшилася частка споживання лікарських засобів для лікування хронічних захворювань. Також на фоні війни збільшилася частка споживання заспокійливих засобів (рис. 2).
Щодо залишків лікарських засобів, то у перші дні війни, в умовах суттєвого зростання попиту, обмежених поставок та недостатньої кількості аптечних закладів, що працювали, залишки почали скорочуватися високими темпами. За деякими АТС-групами залишків лишалося менш ніж на 10 днів. А за окремими позиціями лікарських засобів фіксувався дефіцит, зокрема, це стосувалося левотироксину натрію та окремих препаратів інсуліну. У подальшому поставки ліків відновилися, і обсяги залишків почали збільшуватися. Наразі, за нинішніх обсягів споживання, залишки ліків по Україні в цілому перевищують довоєнні показники. Тобто в цілому по країні, на сьогодні, не фіксується проблем із залишками ліків в аптечних закладах.
Варто зауважити, що незважаючи на підвищений попит на ліки та обмеження поставок, різкого зростання цін не відбувалося (рис. 3. Втім з початку війни і до середини березня фіксувалося поступове підвищення вартості ліків. У подальшому ціни відносно стабілізувалися і за більшістю позицій подальшого зростання не спостерігається. Так, для топ-10 торгових найменувань лікарських засобів (SKU) за обсягами продажу в грошовому вираженні з 24.02.2022 р. середнє зростання ціни станом на 07.06.2022 р.* порівняно з довоєнним періодом (ціною на 01.02.2022 р.) становить 11%.

Також на початку військової агресії суттєво збільшилися обсяги продажу медичних виробів. Як і для лікарських засобів, значне зростання продажу фіксувалося в перші 11 днів війни. У подальшому обсяги продажу почали зменшуватися. Наразі показники роздрібної реалізації медичних виробів є значно нижчими порівняно з минулорічними та довоєнними (рис. 4). Це пов’язано з тими ж факторами, що впливають на обсяги продажу лікарських засобів. Загалом у березні 2022 р. зафіксовано зменшення обсягів аптечного продажу на 27% у грошовому вираженні та на 50% у натуральному порівняно з аналогічним періодом минулого року. У квітні 2022 р. обсяги аптечного продажу в грошовому вираженні знизилися на 44%, а у натуральному вираженні на 61% порівняно із аналогічним періодом минулого року.За попередніми даними травня 2022 р. темпи зниження обсягів продажу складають -38% у грошовому та -57% у натуральному вираженні. Темпи зниження обсягів продажу медичних виробів також уповільнилися порівняно із показниками квітня.


З початку війни серед медичних виробів найбільшою популярністю користуються перев’язувальні матеріали, предмети для догляду за хворими та вироби і комплектуючі, що використовуються для введення лікарських засобів і розчинів у тканини та порожнини тіла (рис. 5). Також відзначався значний попит на вироби для догляду за дітьми. Наразі, серед топ-5 підкатегорій медичних виробів, продовжує фіксуватися зростання частки перев’язувальних засобів у загальному обсязі продажу медичних виробів. За період війни їх частка зросла майже у 2,5 рази.


Незважаючи на складні обставини, ми продовжуємо інформувати вас про стан фармринку.
Денис Кірсанов
**Сортування за обсягами продажу з 24.02.2022 р.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим