
— Відповідно до повідомлення про оприлюднення проєкту наказу зауваження та пропозиції до нього приймалися МОЗ України протягом тижня, до 16 червня включно. Достатньо пропозицій надійшло від представників виробників лікарських засобів, бізнес-асоціацій та пацієнтських організацій. Наразі критерії опрацьовуються Міністерством із залученням усіх зацікавлених сторін.
— Під час розробки відповідного законопроєкту щодо обмеження обігу ліків, виробництво яких розташоване в росії або білорусі Міністерство визначало, що ці критерії ми будемо затверджувати максимально оперативно, але не робитимемо це самостійно у закритому форматі. Ми підійшли до цього питання відкрито і всі зацікавлені сторони, які виявили бажання взяти участь в обговоренні критеріїв, отримали таку можливість: протягом минулого тижня ми провели серію онлайн-зустрічей з обговорення критеріїв та разом опрацьовували надані пропозиції. Цього тижня продовжиться опрацювання проєкту у такому ж форматі. Але ми плануємо затвердити критерії достатньо швидко.
— Найбільше пропозицій надходить якраз стосовно груп таких лікарських засобів, і основне завдання Міністерства охорони здоров’я під час ухвалення цих критеріїв — це ні в якому разі не обмежити доступ українського пацієнта до лікування та отримання необхідних лікарських засобів. Тому всіх, хто надсилає нам пропозиції та бере участь в обговоренні, ми просимо наводити якомога більше конкретних прикладів навіть не щодо категорій, а стосовно конкретних лікарських засобів для того, щоб критерії були прописані таким чином, щоб український пацієнт не відчув дефіциту препаратів.
— Що стосується трактування норм законодавства. Міністерство охорони здоров’я — головний орган в системі центральних органів виконавчої влади, який відповідає у тому числі і за формування політики у сфері обігу лікарських засобів. Критерії будуть виписані таким чином, щоб вони не трактувалися двозначно різними зацікавленими сторонами. А навіть якщо і будуть такі намагання, то позиція Міністерства охорони здоров’я стосовно визначених критеріїв буде чіткою.
Щодо можливої заборони лікарських засобів, то МОЗ будуть тимчасово призупинені або скасовані з часом реєстраційні посвідчення на лікарські засоби компаній, які здійснюють певні виробничі стадії у росії чи білорусі. Але знову ж таки процес визначення таких ліків відбувається за чітко визначеними критеріями.
Лікарські засоби фармацевтичних компаній, які виготовлені, наприклад, в країнах Європи, і якщо при цьому суб’єкти мають виробничі потужності в росії чи білорусі, можуть підпадати під визначені Міністерством критерії.
Хочу наголосити, що основна мета Закону України № 2271-IX — стимулювати фармацевтичні компанії згортати виробничі процеси у країні-агресорі та білорусі.
— Так, ми проводили аналіз і такі підрахунки проводилися на підставі інформації з усіх можливих відкритих джерел. Робота Міністерства у цьому напрямку ведеться постійно.
— Після тимчасового призупинення дії реєстраційного посвідчення Міністерство дійсно може поновити його дію. Що стосується документів, які має надати компанія для відновлення дії реєстраційного посвідчення на препарат, то вони визначатимуться на рівні наказу МОЗ України.
Щодо процедури поновлення державної реєстрації лікарського засобу, то вона буде залежати від того, чи це було тимчасове зупинення державної реєстрації, чи її скасування.
— Якщо компанія припинить виробництво ліків в країні-агресорі чи білорусі і паралельно займеться продажем активів — це стане підставою для поновлення державної реєстрації її препарату на території України. Основна мета — економічний тиск на росію та білорусь.
— У наказі МОЗ України буде чітко зазначено, які відомства зможуть звертатися до нас з інформацією про виробничу діяльність компанії в контексті визначених критеріїв. Однозначно, ми не плануємо «піднімати» весь Державний реєстр лікарських засобів України. Розглядатимуться конкретні компанії з конкретними лікарськими засобами, зареєстрованими в Україні.
— Скажімо так, Міністерство матиме можливість проводити перевірку за власною ініціативою і користуватиметься нею.
— Ще раз хочу запевнити в тому, що основна мета Міністерства — уникнути будь-якого дефіциту лікарських засобів, щоб український пацієнт продовжував отримувати необхідне і безперервне лікування. МОЗ України врахувало можливі ризики і тому передбачило винятки для певних категорій ліків, які не підпадатимуть під критерії.
— По-перше, ми хочемо подякувати представникам виробників лікарських засобів, бізнес-асоціацій та пацієнтських організацій, які проявили проактивну позицію та долучилися до громадського обговорення проєкту критеріїв.
У той же час хочу наголосити, що не можна правою рукою допомагати Україні, а лівою — виробляти ліки в країні-агресорі чи країні-спільнику, сплачувати там податки, які надалі конвертуються у зброю, що вбиває українців.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим