У Стокгольмі, Швеція, стартував тиждень оголошення лауреатів Нобелівської премії 2022 р. Першим названо лауреата в галузі фізіології й медицини. Нагороду отримав Сванте Паабо (Svante Pääbo) «за відкриття щодо геномів вимерлих гомінінів та еволюції людини».
С. Паабо — шведський біолог, фахівець з еволюційної генетики, один із засновників нової дисципліни, що займається дослідженням перших людей і гомінінів за допомогою генетичних методів (палеогенетика).
Завдяки своїм новаторським дослідженням С. Паабо вдалося секвенувати геном неандертальця, вимерлого попередника сучасної людини. Він також зробив сенсаційне відкриття раніше невідомого виду гомінінів — Денисівської людини (людини з Денисівської печери). Учений виявив, що передавання генів відбулося від цих нині вимерлих гомінінів до Homo sapiens після міграції з Африки приблизно 70 тис. років тому. Цей давній потік генів для сучасних людей має фізіологічне значення, наприклад, впливає на те, як наша імунна система реагує на інфекції. Фундаментальні дослідження С. Паабо дали початок новій науковій дисципліні, яка отримала назву палеогеноміки.
Людство завжди цікавилося тим, звідки воно походить та як пов’язане з тими, хто був перед нами.
Homo sapiens характеризується своєю унікальною здатністю створювати складні культури, передові інновації та образотворче мистецтво, а також перетинати відкриту воду та заселяти всю територію нашої планети. Неандертальці також жили групами і мали великий мозок. Вони використовували інструменти, але протягом сотень тисяч років розвинулися дуже мало.
Завдяки фундаментальній роботі С. Паабо виявлено генетичні відмінності між Homo sapiens і нашими найближчими вимерлими попередниками. Виявляючи генетичні відмінності, які відрізняють усіх живих людей від вимерлих гомінінів, його відкриття створюють основу для дослідження того, що робить наш вид унікальним.
За матеріалами www.nobelprize.org
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим