
Антибіотикорезистентність: чому і що робити?
Появу резистентності до антибіотиків провокують надмірне і неправильне застосування їх в медицині та сільському господарстві, а також відсутність розробки нових антибактеріальних препаратів через зниження економічних стимулів і складні нормативні вимоги.
Всесвітня асамблея охорони здоров’я у 2015 р. прийняла
Організацією Об’єднаних Націй у 2016 р. ухвалено
Боротьба на рівні держави
Долучається до світової боротьби з антибіотикорезистентністю і наша держава. Кабінетом Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 116-р затверджено
Схвалено Стратегію забезпечення біологічної безпеки та біологічного захисту у рамках концепції
Адміністрування антибіотиків у розрізі аптечного закладу
Для аптечних закладів не розроблено спеціальних положень з менеджменту антибактеріальних засобів. Але згідно з нормами Належної аптечної практики (
За даними МОЗ України, кожен другий пацієнт, який приймає антибіотик, не потребує такого лікування, а кожен третій застосовує їх при вірусній патології. Відповідальність лежить як на людях, які займаються самолікуванням, так і на фармацевтах, які відпускають ліки без рецепта і не інформують клієнтів про наслідки такого лікування.
Антибіотики — лікарські засоби, що мають призначатися виключно лікарем і відпускатися з аптек тільки за рецептом, що регламентується
Фармацевт при відпуску антибіотика має надати максимально розгорнуте пояснення щодо препарату, поінформувати про правила прийому та можливі побічні дії. Важливо донести клієнту, чому антибіотикорезистентність така серйозна проблема, і відмітити, що антибіотикотерапія має тривати стільки, скільки призначив лікар, і не перериватися самостійно. Адже зловживання антибіотиками є наслідком низької поінформованості населення про загрозу антибіотикорезистентності.
Не є винятком лікарські необґрунтовані призначення антимікробних засобів, що має перевіряти фармацевт при відпуску (призначення згідно з віком, масою тіла та діагнозом), а всі невідповідності повинні вирішуватися в комунікації з лікарем. У нас, на жаль, ця важлива контрольна функція взаємодії між фармацевтом і лікарем не поширена, і ця частина роботи, безумовно, потребує більшої уваги.
Одним із раціональних рішень стало запровадження у 2017 р. програми реімбурсації
В Інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів (
Фармацевти знаходяться в зоні підвищеного ризику інфікування небезпечними хворобами, які часто потребують посиленої антибіотикотерапії. Згідно з
Щоб персонал аптек мав теоретичну і практичну підготовку з питань контролю та профілактики антибіотикорезистентності, наразі проводиться багато навчально-освітніх проєктів, які в перспективі необхідно продовжувати розробляти.
«Антибіотикорезистентність неможливо побороти повністю, але її можна значно сповільнити, щоб зберегти ефективність антибіотиків для наступних поколінь. Впровадження електронного рецепта на ці засоби в Україні — значний крок у боротьбі з проблемою. Ми досягнемо результату, будуючи у суспільстві культуру відповідального застосування антибіотиків. Тому як лідер* цього сегменту ми проводимо кампанію «Антибіотики за правилами»: наголошуємо, що антибіотики слід застосовувати лише за призначенням лікаря, спростовуємо міфи про них і навчаємо пацієнтів основним правилам їх застосування, — коментує ситуацію Ірина Пальона, радник з медичних питань Корпорації «Артеріум». — Разом з культурою відповідального застосування антибіотиків важливо формувати довіру до українських лікарських засобів. Антибіотики «Артеріум» — це 35 генериків: загальновідомих і засобів нового покоління для лікування чутливих бактеріальних інфекцій ЛОР-органів, нижніх дихальних шляхів (зокрема, госпітальної та негоспітальної інфекції), очеревини й органів черевної порожнини, шкіри та м’яких тканин, кісток і суглобів, сечовидільної та статевої систем тощо.
Антибіотики «Артеріум» мають підтверджену біоеквівалентність оригінальним засобам. Ми дбаємо про їх якість та ефективність упродовж усього життєвого циклу. При розробці визначаємо необхідну якість компонентів і матеріалів упаковки за фармакопеями США та Європи. Виробляють антибіотики «Артеріум» за вимогами GMP, проводячи контроль якості кожної серії перед тим, як ліки потраплять до аптек. Антибіотики «Артеріум» виготовляють із субстанції, яку закуповують у сертифікованих постачальників. Наприклад, амоксицилін закуповується у лідера європейського ринку з виготовлення цієї субстанції, завод якого розташований в Іспанії», — відзначила І. Пальона.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим