Великі зміни до закону про ліки у Польщі, зокрема, відміна «річних» рецептів

21 Червня 2023 2:30 Поділитися

У Польщі плануються значні зміни у відборі ліків та медичних виробів для реімбурсації, встановленні їх цін, у роздрібних та оптових націнках, обов’язках виробників, правилах виписування рецептів тощо. На жаль, відповідний проєкт закону, який прийняла Рада міністрів 9 червня, досі не опублікований. Зацікавлені сторони чекають його появи на сайті Центру державного законодавства (Rządowego Centrum Legislacji) та скаржаться на непрозорість дій урядовців.

Офіційна інформація про внесення змін до закону про відшкодування вартості лікарських засобів, харчових продуктів для особливого харчування та виробів медичного призначення (refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych) та деяких інших актів поки обмежена повідомленням та стислою інформацією про передумови та суть проєкту UD226 від кабінету міністрів та деякими коментарями представників міністерства охорони здоров’я.

Найважливіші рішення

Зміниться методика формування загального бюджету для відшкодування вартості ліків, харчових продуктів для спеціального харчування та медичних виробів. Це рішення також забезпечить більшу передбачуваність цього бюджету, ніж раніше.

Буде внесено зміни для спрощення обробки заявок на відшкодування. Це має призвести до підвищення ефективності процесів і швидшого розгляду справ.

Термін об’яви наступного оголошення про відшкодування буде продовжено з 2 до 3 міс. Рішення значно покращить роботу аптек та дасть змогу краще планувати постачання лікарських засобів.

Жінки в післяпологовий період матимуть право на безкоштовні ліки. Раніше така можливість була доступна тільки вагітним.

Буде зменшено співоплату пацієнтів за ліки.

Оптову та роздрібну націнку буде підвищено.

Передбачено обов’язок кожного виробника зберігати товарні запаси в обсязі не менше середнього 3-місячного обсягу продажу за попередній період.

Будуть запроваджені механізми заохочення виробництва ліків у Польщі. Йдеться, наприклад, про відсутність переговорів з Економічною комісією (Komisją Ekonomiczną), видачу рішення про відшкодування на термін, довший від встановленого законом, звільнення від деяких зборів тощо.

Також заплановані правила, які заборонятимуть продаж ліків за кордон.

Пояснення міністра

Більшість нових правових актів мають набути чинності через 3 міс після дати публікації у «Віснику законів» (Dzienniku Ustaw). Деякі зміни (наприклад нові положення щодо фінансування робочого часу аптек) застосовуватимуться з 1 січня 2024 р. Відповідно до цього терміну уряд розрахував наслідки розширення категорій осіб, що отримуватимуть безплатні ліки. Як альтернативу розглянуто запровадження змін з 1 вересня 2023 р.

Відповідаючи на запитання про розширення переліку безкоштовних ліків, Адам Недзельський (Adam Niedzielski), міністр охорони здоров’я, зазначив, що метою є подвоєння кількості позицій за програмою «75 плюс» — із близько 2 до 4 тис. найменувань.

«Але, що важливо, ми маємо намір запровадити такі рішення в законі про реімбурсацію, щоб було трохи простіше розширити перелік ліків, які відшкодовуються. Йдеться про те, щоб у міністра були додаткові можливості його розширити. Наразі список розширюється лише за бажанням виробників, які не завжди зацікавлені у включенні препарату в систему реімбурсації, — цитує очільника МОЗ видання «Rynek Zdrowia».

Річних рецептів більше не буде

З метою підвищення доступності окремих лікарських засобів проєктом пропонується відмовитися від концепції так званого річного рецепта, який, на думку міністра охорони здоров’я, не приніс очікуваного результату та створив певні ризики через надмірно тривалий період неможливості контролювати стан здоров’я пацієнта. Таке рішення створює суттєву проблему з виконанням рецептів, пов’язану з необхідністю зменшення кількості відпущених лікарських засобів у співвідношенні з терміном, що минув з моменту виписки рецепта до його погашення в аптеці. Це рішення було і є також неоптимальним з точки зору регулятора ринку, оскільки воно спричиняє проблеми обмеженої стабільності та коливань у доступності лікарських засобів.

Адже 46% рецептів виписано із терміном використання понад 60 днів. Водночас визначено, що виробники багатьох лікарських засобів не в змозі забезпечити ринок запасами навіть на 3 міс. У переважній більшості ці обсяги досягають 1-місячного запасу. Тому коли деякі пацієнти почали купувати ці продукти на більш тривалий термін, у тих, хто робив це щомісяця, виник їх дефіцит. Ситуація стає ще складнішою, коли певні групи влаштовують паніку на ринку, лякаючи відсутністю ліків, а пацієнти купують їх про запас. При цьому іншого сценарію, який би допоміг стабілізувати ринок рецептурних препаратів, не знайдено. Ці тенденції неможливо було передбачити, коли кілька років тому були впроваджені рішення, пов’язані з «річним рецептом». Отже, це потрібно виправляти зараз, — зазначено в обґрунтуванні проєкту.

На практиці це означає, що лікар, стоматолог, фельдшер, старший фельдшер зможуть прописати одному пацієнту одноразово кількість лікарського засобу, харчового продукту для особливих харчових цілей або медичного виробу, необхідну пацієнту протягом максимум 180 днів застосування, розраховану на підставі дозування або способу застосування, зазначених у рецепті.

Також планується запровадити інститут таємниці відшкодування, який полягає в нерозголошенні документації щодо інструменту розподілу ризиків та як частини провадження в Економічній комісії, зібраної під час провадження, пов’язаного з покриттям відшкодування та визначенням офіційної відпускної ціни, підвищенням або зниженням офіційної відпускної ціни, визначенням чи зміною офіційної відпускної ціни лікарського засобу, харчового продукту для особливого харчування, медичного виробу або скорочення строку дії рішення.

Тепер проєкт має бути поданий на розгляд до Сейму.

За матеріалами www.gov.pl; www.rynekzdrowia.pl;
samorzad.infor.pl; sip.lex.pl

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті