Чи можна взяти акне під контроль?

13 Липня 2023 2:59 Поділитися

Акне — патологія шкіри, що пов’язана із закупоркою волосяних фолікулів шкірним салом. Найчастіше вогнища виникають на обличчі, але можуть виявлятися й на спині, грудях і плечах.

У здоровій шкірі сальні залози виробляють шкірне сало, яке виділяється на поверхню шкіри через пори у фолікулах. Кератиноцити — тип клітин, які вистилають фолікули. Зазвичай коли відлущуються відмерлі епітеліальні клітини, кератиноцити піднімаються на поверхню шкіри. Але при закупорці фолікулів шкірне сало та кератиноцити злипаються всередині пори. Суміш жиру та клітин дає змогу бактеріям, які зазвичай живуть на шкірі (серед них — Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes), рости в закупорених фолікулах і викликати акнетичні вугрові запалення, що набрякають, червоніють та болять. Збільшені та закупорені волосяні фолікули називають комедонами.

Акне може проявлятися різними видами уражень:

  • білі вугри (закупорені волосяні фолікули, які утворюють білі шишки);
  • чорні точки (відкриті фолікули на поверхні шкіри, що виглядають чорними не через забрудненість, а тому що повітря знебарвлює шкірне сало);
  • папули (маленькі рожеві випини на тілі);
  • пустули (червоні біля основи вугрі, увінчані білим або жовтим гноєм);
  • вузлики (великі болючі затвердіння глибоко в шкірі);
  • тяжка вузлова форма акне (глибокі кістозні болючі, заповнені гноєм ущільнені вузли).

У більшості людей акнетичний висип зникає у віці старше 30 років, але в декого ця проблема може тривати все життя. Життя з акне, особливо тяжкою формою, може призводити до психологічних порушень — депресії чи тривоги, обмеження спілкування з оточуючими через погану самооцінку на фоні незадовільного зовнішнього вигляду.

Для лікування вугрової патології дерматологи рекомендують комплексні терапевтичні схеми, що включають лікарські засоби для місцевого застосування у формі розчинів та кремів, та прийом препаратів системної дії.

Для місцевого лікування застосовують:

  • ретиноїди (ретиноєва кислота, адапален і третиноїн);
  • пероксиди (пероксид бензоїлу);
  • антибактеріальні засоби (надифлоксацин, азитроміцин);
  • карбонові кислоти (азелаїнова кислота);
  • бета-гідроксикислоти (саліцилова кислота).

Системна терапія включає:

  • антибіотики широкого спектра дії (доксициклін, міноциклін, амоксицилін, еритроміцин, триметоприм/сульфаметоксазол, ципрофлоксацин);
  • оральні контрацептиви (ті,  що містять низькі дози естрогену і ципротерону ацетату);
  • діуретики (спіронолактон);
  • системні ретиноїди (ізотретиноїн).

Слід відмітити, що ретиноїдний препарат ізотретиноїн, ухвалений ще у 1982 р. Управлінням з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug Administration — FDA) для лікування тяжких резистентних вузликових акне, які не реагують на звичайну терапію, включаючи системні антибіотики, здатен діяти на всіх етапах розвитку акне. Він контролює вироблення шкірного сала, регулює гіперпроліферацію волосисто-сального епідермісу та зменшує вираженість запалення, контролюючи Propionibacterium acnes (Pile H.D. еt al., 2023). У  85% пацієнтів відмічають очищення шкіри після першого курсу застосування ізотретиноїну навіть при тяжких формах хвороби. У світі цей лікарський засіб відомий під торговими назвами Absorica, Amnesteem, Claravis, Myorisan, Zenatane, в Україні — Roaccutane® (Роаккутан®).

У більшості пацієнтів з акне після зазначеного лікування відмічається одужання, хоча можуть залишатися шрами, які усувають за допомогою додаткових фізіотерапевтичних процедур (Sutaria A.H. еt al., 2023).

Як бачимо, акне — не вирок, і при раціональній терапії його можна контролювати.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА» за матеріалами www.aad.org

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті