Наша нервова система являє собою складну мережу комунікацій, що передає сигнали між головним мозком та різними частинами тіла. Її нормальне функціонування залежить від надходження поживних речовин. Особливо важливу роль відіграють вітаміни групи В. При їх дефіциті нервова система може бути скомпрометована, а це, в свою чергу, може призвести до розвитку різних неврологічних симптомів.
Так, вітамін В1 бере участь в обміні глюкози. Оскільки нейрони використовують саме глюкозу як джерело енергії, то брак цього вітаміну може виявлятися такими симптомами, як втома, слабкість, зниження апетиту та зменшення маси тіла, порушення короткострокової пам’яті та координації рухів.
Вітамін В6 відіграє важливу роль в метаболізмі жирів, білків і вуглеводів, синтезі нейротрансмітерів/нейромедіаторів (хімічних посередників, які забезпечують зв’язок між нейронами нервової системи), утворенні еритроцитів, що доставляють кисень в організм, а також здоров’ї волосся і шкіри. Нестача цього вітаміну може проявлятися у таких симптомах, як висип на шкірі, запалення і тріщини на губах, погіршення настрою, ослаблення імунітету, втома та зниження рівня енергії.
Вітамін B12 сприяє виробленню речовини під назвою мієлін, з якої утворюється захисне покриття, що оточує нервові волокна. Він також відіграє важливу роль у виробництві еритроцитів, які відповідають за перенесення кисню по організму. Ознаками дефіциту вітаміну B12 можуть бути поколювання й оніміння пальців рук і ніг, мегалобластна анемія (зумовлена зменшенням кількості еритроцитів в крові), неврологічні розлади через порушення утворення мієліну. Тривалий дефіцит вітаміну B12 може призвести до розвитку нейропатії — стану, що характеризується пошкодженням нервів.
Наразі з’являється все більше даних стосовно впливу вітамінів групи В на периферичну нервову систему (прискорення репарації периферичних нервів), а також ноцицептивний та нейропатичний біль. Їх роль у знеболенні вивчали протягом багатьох десятиліть. Зокрема, B1, B6 і B12 досліджували в лікуванні больових полінейропатій, ревматичних захворювань, болю в попереку, дегенеративних захворювань хребта тощо.
Вітаміни групи В застосовуються в лікуванні больових синдромів, якщо вони пов’язані з їх нестачею, наприклад у разі дефіциту вітаміну В1, при алкогольній, діабетичній полінейропатії (полінейропатія — група захворювань, які характеризуються ураженням нервових закінчень), мієлопатії (захворювання, що уражують спинний мозок) через дефіцит вітаміну B12.
В аптеках представлено широкий спектр препаратів вітаміну В1 в комбінації з B6 і B12, зокрема Вітаксон, Неовітам, Мільгама, Нейрорубін тощо.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим