
Чим небезпечні кліщі для людини?
Кліщі — дрібні членистоногі, основними «годувальниками» яких є дикі тварини і домашня худоба, що знаходиться на випасі. Проте нападають вони також і на людей. Мешкають ці комахи здебільшого у вологих місцях, на прогрітих сонцем схилах або біля стежок і лісових доріг, а період активності має 2 піки: у травні–червні та серпні–вересні. Активізуються кліщі перед дощем за хмарної днини, а в ясний день — вранці та ввечері. Влітку найсприятливішою для них є температура +20°. Цікаво, що кліщі, які практично позбавлені зору, можуть відчути запах живої істоти на відстані 10 м. Саме в пікові часи, перебуваючи в безпосередній близькості до комах, потрібно бути особливо обережним та дотримуватися всіх заходів безпеки, адже ці дрібні кровососи, які, як здається на перший погляд, не можуть завдати значної шкоди, насправді можуть переносити низку інфекційних захворювань, серед яких хвороба Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка, плямиста гарячка Скелястих гір, туляремія тощо. Варто зауважити, що кліщі для домашніх тварин такі ж небезпечні, як і для людини, і теж можуть викликати низку небезпечних захворювань.
Як виявити укус кліща?
Кліщ присмоктується протягом 15–20 хв, виділяючи при цьому анестезувальну рідину, яка робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин, може виникнути відчуття болю або дискомфорту в місці укусу.
Вуха та ділянка шкіри біля них, шия, пахви, пахова зона, вигини колін та ліктів, пупок, талія, голова (волосяна частина) — найбільш часті місця укусів кліщів. Комаха може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих особин, які присмокталися, найчастіше помічають протягом перших 2–3днів: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі істоти — майже прозорі німфи (статево незрілі стадії кліщів), яких помітити набагато складніше.
Коли кліщ виявився інфікованим
Ніколи не можна вгадати, чи заражений кліщ. Вони абсолютно нічим не відрізняються, і розносниками вірусу можуть бути як самці, так і самки, та навіть личинки. Зараження ж самих кліщів відбувається, коли вони годуються у інфікованих тварин. Найбільш частими патологічними станами, збудників яких можуть переносити іксодові кліщі, є хвороба Лайма та вірусний кліщовий енцефаліт.
- Хвороба Лайма, або бореліоз — це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду Borrelia, що передаються людині з укусом зараженого кліща. Захворювання характеризується переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, нерідко набуває хронічного, рецидивного перебігу. Інфікування розвивається в разі знаходження кліща в шкірі щонайменше 24 год. Отже, чим менше часу кліщ був на людині, тим нижча ймовірність зараження. Характерними проявами бореліозу є почервоніння на місці укусу («стрілецька мішень»), головний біль, ломота у всьому тілі та млявість. Якщо не лікувати хворобу на цій стадії, може розвинутися ураження різних органів, шкіри, суглобів, м’язів, може уражатися нервова та серцево-судинна системи, аж до інвалідизації. Діагностика та лікування хвороби Лайма — прерогатива лікаря: у разі підтвердження діагнозу він призначає антибіотикотерапію.
- Кліщовий енцефаліт — це вірусне захворювання, що уражує периферичну і центральну нервову систему людини. Збудник патології — арбовірус, що знаходиться в організмі іксодових кліщів. Зараження відбувається в перші хвилини присмоктування паразита — вірус потрапляє в кров разом з його слиною. Проте заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але також, якщо його випадково розчавити або розчесати місце укусу. Першими проявами захворювання є головний біль, підвищення температури тіла, нудота, блювання, порушення сну, при прогресуванні — уражується центральна нервова система, що може призвести до інвалідизації, а в окремих випадках навіть до летальних наслідків. Попри те, що в Україні кліщі, які переносять енцефаліт, це досить рідкісне явище, все одно потрібно бути обережним.
Найбільш ефективним способом профілактики є щеплення від кліщового енцефаліту.
До неспецифічних методів профілактики як бореліозу, так і кліщового енцефаліту, належать методи попередження укусів комах.
Як уберегтися від укусів кліщів?
Насамперед варто нагадати, що 100% гарантії не може дати жоден профілактичний метод, але використання цих методів на практиці може значно знизити ризики розвитку захворювання.
По-перше, рекомендується, виходячи на прогулянку в місцевості, де можуть бути кліщі, подбати про відповідне вбрання (закриті взуття та одяг можуть захистити від потрапляння кліща на шкіру) та репеленти (засоби захисту), які повинні містити у складі принаймні одну речовину із зазначеного переліку: ДЕТА (N,N-діетил-мета-толуамід, диетиламід м-толуїдінової кислоти), пікардин, ефірну олію лимонного евкаліпту, параментан-діол, ундеканон чи інсектицид — перметрин (можна використовувати для обробки одягу з метою відлякування кліщів). Одяг бажано обирати у світлих кольорах (на світлій тканині дрібну комаху буде легше побачити).
Під час прогулянки бажано рухатися ближче до центру стежки, не заходячи в траву. Кожні 2 год перебування на вулиці потрібно оглядати відкриті ділянки тіла щодо наявності кровососів.
Варто нагадати, що у личинок кліщів зовнішній шар (кутикули) досить м’який, тому вони швидко втрачають вологу. І, як результат, — кліщ не в змозі вижити більше 8 год у середовищі з вологістю <80%, тому перебування на сонці може значно знизити ризик зараження.
Прогулянки лісом чи біля річки — не єдині способи «зустрітися» з кліщами. Навіть граючись з дітьми на власному подвір’ї чи дитячому майданчику, батьки мають ретельно перевіряти дітей на наявність кліщів після кожної прогулянки. Щоб позбутися кліщів біля будинку, потрібно слідкувати за порядком на прибудинковій території (прибрати листя та іншу рослинність, яка може стати домівкою для комах). Перешкоджати проникненню комах на подвір’я може дерев’яний паркан.
Хоча собачі кліщі зазвичай не переносять хвороби, якими може заразитися людина, в окремих випадках кліщ проникає в будинок на тварині, тому слід скрупульозно перевіряти домашніх улюбленців після кожної прогулянки.
Кліщі дуже чутливі до сухості, тому їх можна вбити, поклавши одяг у сушарку на 5 хв під високу температуру, або ж ретельно пропрасувавши речі.
Після будь-якого виду активності на вулиці потрібно роздягнутися, ретельно обстежити своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям, на наявність кліщів, перетрусити та випрати одяг, що використовувався, і прийняти душ. У тих, хто приймає душ відразу ж після вулиці, імовірність заразитися хворобою Лайма є значно нижчою.
Що робити, коли кліща виявлено на тілі?
Незважаючи на запобіжні заходи, якщо кліщ все-таки зумів дістатися до тіла та присмоктався, його слід якнайшвидше акуратно видалити. У разі, коли відсутні навички видалення, правильним буде звернутися по допомогу одразу до лікарні. Варто зауважити, що до видалення зі шкіри кліща важливо не розчавити та не варто використовувати олію та креми, адже це може підвищити ризик інфікування.
Алгоритм видалення кліща з тіла
Ретельно помити руки → схопити кліща при самій шкірі пінцетом або ниткою (попередньо їх продезінфікувавши) якнайближче до його голови так, щоб не стискати корпус → витягнути комаху одним рухом вгору, не перекручуючи → продезінфікувати місце укусу антисептиком → руки вимити з милом.
Після видалення за можливості бажано віднести кліща в лабораторію, щоб перевірити, чи комаха не була інфікована.
Якщо протягом 2 тиж у постраждалого відмічатиметься підвищення температури тіла, будь-який висип, місце укусу почне боліти або червоніти — потрібно негайно звернутися до лікаря.
Як бачимо, якщо бути уважними та діяти правильно, ризики постраждати від кліщів досить незначні.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим