Британський уряд планує запровадити «віялову» модель відпуску ліків. Що це означає?

16 Травня 2024 1:06 Поділитися

Згідно з повідомленням від 13 травня уряд Великої Британії підтверджує плани зробити віялову (хабову, Hub and spoke) модель відпуску препаратів доступною для усіх аптек.

Що являє собою модель «хаб і спиця»?

Згідно з поясненням в урядовому документі за матеріалами галузевих консультацій, віялова модель передбачає отримання рецептів багатьма аптеками (наче спицями), а відпуск — хабовим центром (ступицями колеса). При цьому наразі обмін рецептами можливий лише між аптеками однієї юридичної особи. Нова модель дає змогу використовувати спільні механізми розподілу аптекам, що належать різним юридичним особам, у такий спосіб вирівнюючи умови гри та дозволяючи аптекам надавати більше послуг, орієнтованих на пацієнтів.

Хабову модель між різними юридичними особами в Англії погоджено в Контрактній угоді про аптеку на 2019–2024 рр. За умови схвалення парламентом кожна аптека Великої Британії матиме змогу використовувати нову модель, починаючи із 2025 р.

2 варіанти моделі

Уряд пропонує запровадити віялову модель у 2 різновидах.

Варіант 1. Пацієнт надає рецепт «периферійній аптеці». Також може виконувати деякі дії з відпуску, наприклад, клінічну перевірку, і після завершення надсилає відповідну інформацію про рецепт до центральної аптеки. Потім цей хаб (ступиця), наче «спицею», передає ліки до місця замовлення — аптеки, яка може мати додаткові обов’язки, такі як надання консультацій щодо препаратів пацієнту, перш ніж постачати їх йому.

Варіант 2. Перший етап є таким самим, як і в 1-му варіанті, але хаб надсилає готове замовлення безпосередньо пацієнту, а не аптеці.

Додаткові умови

З метою забезпечення відповідальності за безпеку пацієнтів та щоб і «центральна», і «периферійна» аптека знали, які дії від них очікують, урядом запропоновано, аби учасники хабових моделей мали укладати між собою договори.

Ще однією пропозицією є надання лікарям, що відпускають препарати, можливості за бажанням виступати в якості «спиць», тобто надсилати рецепти до хабів.

Щоб забезпечити прозорість для пацієнтів, також запропоновано, щоб центральна аптека (і лікар, який відпускає ліки, якщо він виступає як «спиця»), були зобов’язані чітко відображати назву та адресу будь-якої аптеки-хабу, з якою вони уклали договір.

«Центральна» та «периферійна» аптеки мають вирішити між собою, чиї дані вказуватимуться на зовнішній упаковці чи етикетці відпущених ліків: це стає частиною їх договірних відносин.

На обговорення при цьому виноситься положення щодо можливої зміни законодавства з можливістю дозволити постачання препаратів з «периферійної» до «центральної» аптеки, щоб, наприклад, забезпечити відпуск одразу усіх призначених ліків.

Запропоновано також змінити законодавче положення щодо відпуску препаратів «у приміщеннях аптеки» на «у приміщеннях аптек або з них», щоб охопити ситуації, коли ліки, наприклад, доставляються пацієнтам з «центральної» аптеки (2-й варіант моделі, див. вище).

Місце лікарів у «віяловій» моделі

Уряд висловив рішучу підтримку того, щоб лікарі, які видають ліки, мали можливість брати участь у новій моделі в якості «спиць». Оскільки при цьому можуть порушуватися звичні механізми надання фармацевтичних послуг, місцеві адміністрації разом з відповідними представницькими органами мають вирішити, як організувати досягнення домовленостей між учасниками процесу. Оскільки регуляторний супровід дій аптек та лікарів з відпуску препаратів здійснюють різні органи, вони мають відповідним чином організувати взаємодію та узгодження.

Інші організаційні питання

Місцеві адміністрації разом з відповідними представницькими органами також мають ухвалити рішення щодо регулювання можливості стягнення платні за свої послуги з постачання «хабом», який не має контракту із Національною службою охорони здоров’я (National Health Service — NHS).

Оскільки «центральні» аптеки будуть використовувати переважно автоматизовані системи обробки рецептів, уряд пропонує передбачити можливість відпуску ліків у кількості, що більша від призначеної принаймні на 10%, аби позбутися необхідності в ручному розділенні упаковки.

Оскільки в реалізації нової моделі братиме участь також Північна Ірландія, вона відмовляється від виконання вимог Директиви про фальсифіковані лікарські засоби.

Інші європейські приклади

В огляді, виконаному раніше Європейською обсерваторією систем і політики охорони здоров’я (European Observatory on Health Systems and Policies) на замовлення уряду Великої Британії, хабову модель використовують також у Бельгії, Данії, Фінляндії та Німеччині.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
за матеріалами www.gov.uk; www.who.int

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті