Проєкт постанови КМУ «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»

ПОВІДОМЛЕННЯ

про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»

Міністерством охорони здоров’я України на громадське обговорення пропонується проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955» (далі — проєкт постанови).

Проєкт постанови розроблений Міністерством охорони здоров’я України з метою запобігання подальшому підвищенню цін на лікарські засоби на території України, оскільки на сьогодні ціна та націнка на лікарські засоби, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, а також на лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, та застосовуються до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), не регулюються державою.

Проєкт постанови, аналіз регуляторного впливу пояснювальна записка та порівняльна таблиця оприлюднені шляхом розміщення на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України у мережі Інтернет (www.moz.gov.ua).

Пропозиції та зауваження до проєкту постанови, просимо надсилати протягом 30 днів з дати публікації на адресу МОЗ: м. Київ, 01601, вул. М. Грушевського 7, e-mail: [email protected].

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»

  1. Мета

Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955» (далі — проєкт постанови) розроблено з метою створення умов для доступу населення до лікарських засобів, особливо у період воєнного стану.

  1. Обґрунтування необхідності прийняття проєкту акта

Проєкт постанови розроблено на виконання статей 5 та 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Необхідність прийняття проєкту постанови обумовлена аналізом поточного стану механізму державного регулювання цін на ліки в Україні, проблемних аспектів його реалізації.

Проєкт постанови розроблено з метою запобігання подальшому підвищенню цін на лікарські засоби на території України.

Згідно з дослідженням та звітом Світового банку щодо соціально- економічного становища в Україні станом на травень 2024 року кількість українців, які живуть у бідності, зросла на 1,8 мільйона з 2020 року, що складає приблизно 29% населення.

Зростання бідності зумовлене продовженням руйнування економіки країни та пов’язане зі зниженням рівня зайнятості.

За офіційними даними Державної служби зайнятості у січні — серпні 2024 року послугами Державної служби зайнятості скористалися 444 054 громадян, з них безробітні 297 024 громадян.

Одночасно спостерігається тенденція до зростання цін на лікарські засоби.

За даними компанії «Proxima Research», опублікованими у відкритих джерелах, з початку року середній показник підвищення цін на топ-10 товарних позицій лікарських засобів (Stock Keeping Unit — SKU) за обсягами аптечного продажу у 2024 році станом на 17 вересня 2024 року становить 10% порівняно із цінами на початку року.

На сьогодні ціна та націнка на лікарські засоби, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, а також на лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, та застосовуються до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), не регулюються державою.

На підставі викладеного, з метою запобігання підвищенню цін на такі лікарські засоби, забезпечення умов для доступу населення до лікарських засобів з урахуванням стану економіки країни та продовження агресії російської федерації виникає необхідність вжиття відповідних заходів державного регулювання цін на лікарські засоби.

  1. Основні положення проєкту акта

Проєктом постанови передбачається внесення зміни до підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. N° 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби».

  1. Правові аспекти

У даній сфері суспільних відносин діють такі нормативно-правові акти:

  1. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проєкту постанови не потребує додаткових фінансових витрат із державного та/або місцевих бюджетів.

  1. Позиція заінтересованих сторін

Проєкт постанови з метою забезпечення громадського обговорення потребує розміщення на офіційному вебсайті МОЗ.

Проєкт постанови не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, соціально-трудової сфери, прав осіб з інвалідністю, функціонування і застосування української мови як державної. У зв’язку з цим позиція уповноважених представників всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування чи відповідних органів місцевого самоврядування, уповноважених представників всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців, Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю та всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, їх спілок, Уповноваженого із захисту державної мови не потребується.

Проєкт постанови не стосується сфери наукової та науково-технічної діяльності та не потребує розгляду Науковим комітетом Національної ради з питань розвитку науки і технологій.

Проєкт постанови потребує погодження з Міністерством фінансів України, Міністерством економіки України, Міністерством цифрової трансформації України, Державною регуляторною службою України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Проєкт постанови потребує проведення правової експертизи Міністерством юстиції України.

  1. Оцінка відповідності

У проєкті постанови відсутні положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції; стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; впливають на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; містять ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією; створюють підстави для дискримінації.

Проєкт постанови потребує направлення до Національного агентства з питань запобігання корупції для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи.

Проєкт постанови потребує направлення до Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України для проведення експертизи на відповідність зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції, у тому числі міжнародно — правовим, та праву Європейського Союзу (acquis ЄС).

  1. Прогноз результатів

Реалізація проєкту постанови сприятиме доступу населення до лікарських засобів, особливо у період воєнного стану, забезпечить створення умов, що запобігатимуть необґрунтованому підвищенню цін на лікарські засоби, сприятиме ефективності державної системи охорони здоров’я.

Реалізація проєкту постанови не матиме впливу на розвиток регіонів, підвищення чи зниження спроможності територіальних громад, ринок праці, рівень зайнятості населення, екологію та навколишнє природне середовище, обсяг природних ресурсів, рівень забруднення атмосферного повітря, води, земель, зокрема забруднення утвореними відходами, інші суспільні відносини.

Вплив на інтереси заінтересованих сторін:

Заінтересована сторона Вплив реалізації акта на заінтересовану сторону Пояснення очікуваного впливу
Суб’єкти господарювання Позитивний Створення ефективного та прозорого механізму регулювання цін на лікарські засоби.
Держава Позитивний Сприятиме контролю держави та громадськості стосовно формування та реалізації державної цінової політики у сфері охорони здоров’я.
Громадяни Позитивний Доступ населення до лікарських засобів, особливо у період воєнного стану.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко

Проєкт

оприлюднений на сайті МОЗ України 30.10.2024 р.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955

Кабінет Міністрів України постановляє:

  1. Внести зміну до підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 84, ст. 2825; 2016 р., № 3, ст. 166; 2019 р., № 43, ст. 1483), виклавши його у такій редакції:

1) на лікарські засоби, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, а також на лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, та застосовуються до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри:

Закупівельна ціна, гривень Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків
До 100 (включно) 25
Більше ніж 100 до 500 (включно) 13
Більше ніж 500 до 1000 (включно) 7,5
Більше ніж 1000 3,5;

».

  1. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2025 року.

Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»

Зміст положення акта законодавства Зміст відповідного положення проєкту акта
1. Установити:

1) на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри:

1. Установити:

1) на лікарські засоби, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, а також на лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, та застосовуються до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри:

Закупівельна ціна, гривень Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків Закупівельна ціна, гривень Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків
До 100 (включно) 25 До 100 (включно) 25
Більше ніж 100 до 500 (включно) 20 Більше ніж 100 до 500 (включно) 13
Більше ніж 500 до 1000 (включно) 15 Більше ніж 500 до 1000 (включно) 7,5
Більше ніж 1000 10 Більше ніж 1000 3,5
2) на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів, а також лікарських засобів, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу), які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;

3) на лікарські засоби (крім препаратів інсуліну) та медичні вироби, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 15 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;

31) на препарати інсуліну, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.

2) на лікарські засоби (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів, а також лікарських засобів, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу), які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;

3) на лікарські засоби (крім препаратів інсуліну) та медичні вироби, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 15 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;

31) на препарати інсуліну, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті