ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ПОДАННЯ
Відповідно до статті 93 Конституції України, статті 12 Закону України «Про статус народного депутата України» та статті 89 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» в порядку законодавчої ініціативи подається на розгляд Верховної Ради України проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування виробників лікарських засобів».
Доповідати проєкт Закону на пленарному засіданні Верховної Ради України буде народний депутат України Лукашев Олександр Анатолійович.
Народний депутат України
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування виробників лікарських засобів»
1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроєкту
З приводу запровадження спеціальної ставки податку на прибуток підприємств, що підлягає застосуванню виробниками лікарських засобів.
Виробники лікарських засобів в Україні, часто користуючись фактичним монопольним становищем на ринку лікарських засобів зловживають
можливістю формування первинних цін на відповідні соціально-важливі одиниці продукції, адже в аспекті виробників лікарських засобів нормативно-встановлена гранична постачальницько-збутова надбавка (не вище ніж 10% від оптово-відпускної ціни) не є ефективним механізмом забезпечення належних цін на номенклатуру найнеобхідніших лікарських засобів. Це призводить до завищених цін на лікарські засоби для кінцевих споживачів та фактично необґрунтованому збільшенню прибутків виробників лікарських засобів. З урахуванням поточного економічного становища та продовження агресії російської федерації, додаткові надходження до державного бюджету є вкрай необхідними за рахунок пропорційного збільшення фіскального тягаря для окремих, надприбуткових, сфер господарської діяльності. Не є виключенням в даному випадку і виробники лікарських засобів, які продовжують акумулювати надприбутки на соціально-важливих одиницях товару — на лікарських засобах.
З приводу запровадження збору за виробництво лікарських засобів.
Відповідний збір планується до запровадження, як загальнодержавний збір, що повинен сплачуватися на постійній основі, виходячи із одиниць окремо взятого виду виробленого лікарського засобу. Сплачуватися такий збір має за кожен вид одиниці лікарського засобу, яка вироблялася суб’єктом господарювання протягом звітного місяця.
Запровадження збору за виробництво лікарських засобів сприятиме забезпеченню прав та інтересів споживачів у формуванні дійсно необхідної та оптимальної номенклатури лікарських засобів. Даний збір матиме своїм призначенням зменшити фактори, що обумовлюють необґрунтований випуск множинності однотипних за своїм призначенням лікарських засобів, які дезорієнтують споживача та призводять до необґрунтованих витрат.
Непоодинокими є випадки, коли виробники лікарських засобів випускають цілу низку лікарських засобів, які є еквівалентними за своїм призначенням. На практиці це призводить до надмірного та необґрунтованого споживання відповідних лікарських засобів. Крім цього, запровадження відповідного збору сприятиме формуванню додаткових надходжень до державного бюджету. Вищезазначені зміни до податкового законодавства сприятимуть як реалізації прав та інтересів пацієнтів (споживачів лікарських засобів), так і забезпечать державний бюджет України додатковими надходженнями.
2. Мета та завдання прийняття законопроєкту
Законопроєкт розроблено з метою забезпечення дійсної, а не ілюзорної реалізації прав пацієнтів (споживачів) лікарських засобів, при цьому державний бюджет отримає додаткові джерела надходжень за рахунок пропорційного збільшення податкового навантаження на виробників лікарських засобів, які в умовах воєнного стану продовжують користуватися своїм фактичним монопольним становищем. Головні завдання законопроєкту — забезпечити пропорційність оподаткування в аспекті рівня доходів окремої групи платників податків, а саме виробників лікарських засобів, сприяти реалізації прав та інтересів пацієнтів (споживачів) лікарських засобів, забезпечити додаткові джерела надходжень до державного бюджету.
3. Загальна характеристика та основні положення законопроєкту
Законопроєктом передбачається закріплення на нормативному рівні наступних положень. По-перше, запровадження підвищеної ставки оподаткування податком на прибуток підприємств для виробників лікарських засобів. Мова йде про запровадження ставки у розмірі 50% для цілей оподаткування прибутків виробників лікарських засобів.
По-друге, запровадження нового загальнодержавного збору — збору за виробництво лікарських засобів. У зв’язку із цим пропонується доповнити Податковий кодекс України новим Розділом ІX1 «Збір за виробництво лікарських засобів». В рамках вище зазначеного нового розділу Податкового кодексу України було повністю та системно сформульовано всі необхідні елементи його правового механізму. Розмір ставки збору передбачено фіксований — 10 000 гривень за кожен окремий вид лікарського засобу, що був вироблений протягом звітного місяця.
4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання
Відносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Прийняття та реалізація Закону не потребуватимуть додаткових витрат Державного бюджету України.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроєкту
Прийняття цього законопроєкту удосконалить практику виробництва лікарських засобів; нівелює чинники для необґрунтованого виробництва множинності однотипних лікарських засобів; забезпечить соціальну справедливість в аспекті співмірності доходів та покладеного на окремі групи платників податків податкового тягаря; підвищить довіру пацієнтів (споживачів) до держави, як ефективного суб’єкта регулювання ринку виробництва лікарських засобів; дозволить залучити додаткові надходження до державного бюджету.
Народний депутат України
Проєкт
зареєстровано у Верховній Раді України
від 02.12.2024 р. № 12276
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування виробників лікарських засобів»
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13–17, ст. 112) такі зміни:
1. Пункт 9.1 статті 9 викласти у наступній редакції:
«9.1. До загальнодержавних податків та зборів належать:
9.1.1. податок на прибуток підприємств;
9.1.2. податок на доходи фізичних осіб;
9.1.3. податок на додану вартість;
9.1.4. акцизний податок;
9.1.5. екологічний податок;
9.1.6. рентна плата;
9.1.7. мито;
9.1.8. збір за виробництво лікарських засобів.
2. Статтю 136 доповнити новим пунктом такого змісту:
«136.12. Базова (основна) ставка податку становить 50 відсотків для цілей:
а) оподаткування прибутку виробників лікарських засобів, визначеного відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу;
б) оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії виробника лікарських засобів, визначеного відповідно до статті 392 цього Кодексу;
в) застосування положень пункту 57.11 статті 57 цього Кодексу до виплати дивідендів виробниками лікарських засобів»;
3. Доповнити Розділом IX1 «Збір за виробництво лікарських засобів» наступного змісту:
«Розділ IX1
ЗБІР ЗА ВИРОБНИЦТВО ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ
2581.1. Платники збору
2581.1.1. Платниками збору є суб’єкти господарювання (юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи — підприємці), які здійснюють один або більше етапів виробництва лікарських засобів та мають ліцензію на виробництво лікарських засобів.
2581.2. Об’єкт і база оподаткування
2581.2.1. Об’єктом оподаткування є виробництво лікарського засобу.
2581.2.2. Базою оподаткування є окремо взятий вид виробленого лікарського засобу протягом календарного місця відповідно до номера реєстраційного посвідчення лікарського засобу.
2581.3. Ставки збору.
2581.3.1. Ставка збору становить 10 000 гривень за кожен вид лікарського засобу, виробленого протягом календарного місяця.
2581.4. Порядок обчислення збору.
2581.4.1. Суми збору за виробництво лікарських засобів, що підлягають сплаті, визначаються платниками збору самостійно за ставкою, встановлено пунктом 2581.3 статті 2581 цього Кодексу на кожен вид лікарського засобу, відповідно до підпункту 2581.2.2 пункту 2581.2 статті 2581.
2581.5. Базовий податковий (звітний) період.
2581.5.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю.
2581.6. Строки сплати збору.
2581.6.1. Платники збору сплачують збір за виробництво лікарських засобів протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, що визначена підпунктом 2581.7.1. пункту 2581.7 статті 2581.
2581.7. Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату збору.
2581.7.1. Платники збору подають до контролюючого органу податкову декларацію зі збору за виробництво лікарських засобів у строк, встановлений для місячного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються, найменування видів вироблених протягом податкового (звітного) періоду лікарських засобів, кількість видів вироблених протягом податкового (звітного) періоду лікарських засобів, сума збору, що повинна бути сплачена за податковий (звітний) період.
2581.7.2. Податкова декларація зі збору за виробництво лікарських засобів подається до контролюючого органу за основним місцем обліку.
2581.7.3. Форма податкової декларації зі збору за виробництво лікарських засобів встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.»
ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2026 року.
2. Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова
Верховної Ради України
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування виробників лікарських засобів»
Зміст положення акта законодавства | Зміст відповідного положення проєкту акта |
ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ | |
РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
Стаття 9. Загальнодержавні податки та збори | Стаття 9. Загальнодержавні податки та збори |
9.1. До загальнодержавних податків належать:
9.1.1. податок на прибуток підприємств; 9.1.2. податок на доходи фізичних осіб; 9.1.3. податок на додану вартість; 9.1.4. акцизний податок; 9.1.5. екологічний податок; 9.1.6. рентна плата; 9.1.7. мито.… |
9.1. До загальнодержавних податків та зборів належать:
9.1.1. податок на прибуток підприємств; 9.1.2. податок на доходи фізичних осіб; 9.1.3 податок на додану вартість; 9.1.4. акцизний податок; 9.1.5. екологічний податок; 9.1.6. рентна плата; 9.1.7. мито; 9.1.8. збір за виробництво лікарських засобів. |
РОЗДІЛ IІІ. ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ | РОЗДІЛ IІІ. ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ |
Стаття 136. Ставки податку | Стаття 136. Ставки податку |
Підпункт відсутній | 136.12. Базова (основна) ставка податку становить 50 відсотків для цілей:
а) оподаткування прибутку виробників лікарських засобів, визначеного відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу; б) оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії виробника лікарських засобів, визначеного відповідно до статті 392 цього Кодексу; в) застосування положень пункту 57.11 статті 57 цього Кодексу до виплати дивідендів виробниками лікарських засобів. |
Відсутній | РОЗДІЛ IX1. ЗБІР ЗА ВИРОБНИЦТВО ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ |
Положення відсутні | 2581.1. Платники збору
2581.1.1. Платниками збору є суб’єкти господарювання (юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи — підприємці), які здійснюють один або більше етапів виробництва лікарських засобів та мають ліцензію на виробництво лікарських засобів. 2581.2. Об’єкт і база оподаткування 2581.2.1. Об’єктом оподаткування є виробництво лікарського засобу. 2581.2.2. Базою оподаткування є окремо взятий вид виробленого лікарського засобу протягом календарного місця відповідно до номера реєстраційного посвідчення лікарського засобу.2581.3. Ставки збору. 2581.3.1. Ставка збору становить 10 000 гривень за кожен вид лікарського засобу, виробленого протягом календарного місяця. 2581.4. Порядок обчислення збору. 2581.4.1. Суми збору за виробництво лікарських засобів, що підлягають сплаті, визначаються платниками збору самостійно за ставкою, встановлено пунктом 2581. 3 статті 2581 цього Кодексу на кожен вид лікарського засобу, відповідно до підпункту 2581.2.2 пункту 2581.2 статті 2581. 2581.5. Базовий податковий (звітний) період. 2581.5.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю. 2581.6. Строки сплати збору. 2581.6.1. Платники збору сплачують збір за виробництво лікарських засобів протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, що визначена підпунктом 2581.7.1 пункту 2581.7 статті 2581. 2581.7. Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату збору. 2581.7.1. Платники збору подають до контролюючого органу податкову декларацію зі збору за виробництво лікарських засобів у строк, встановлений для місячного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються найменування видів вироблених протягом податкового (звітного) періоду лікарських засобів, кількість видів вироблених протягом податкового (звітного) періоду лікарських засобів, сума збору, що повинна бути сплачена за податковий (звітний) період. 2581.7.2. Податкова декларація зі збору за виробництво лікарських засобів подається до контролюючого органу за основним місцем обліку. 2581.7.3. Форма податкової декларації зі збору за виробництво лікарських засобів встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. |
Народний депутат України
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим