Біотин: що це?
Біотин — це водорозчинний вітамін B-комплексу, відомий також як вітамін H або вітамін B7. Він є коферментом для карбоксилаз, які беруть участь у багатьох метаболічних реакціях. Зокрема, біотин відіграє певну роль у синтезі жирних кислот, катаболізмі амінокислот з розгалуженим ланцюгом і глюконеогенезі1.
Біотин: для чого та для кого?
Вітамін В7 (біотин) у багатьох випадках називають «вітаміном краси» через його позитивний вплив на зовнішній вигляд. Здебільшого говорять про користь біотину для підтримки здоров’я волосся та нігтів. Але, як виявляється, цей вітамін може відігравати важливу роль у патогенезі низки дерматологічних розладів та сприяє підтримці здоров’я шкіри (Güder H. еt al., 2023; Saleem F. еt al., 2023).
Добова доза для біотину у нормі становить 30 мкг для дорослих і дітей віком від 4 років1.
Оскільки біотин є водорозчинною сполукою, він не накопичується в організмі, і його запаси потрібно постійно поповнювати, зокрема, вживаючи такі продукти, як м’ясо, риба, яйця, м’ясні субпродукти (наприклад печінка), насіння, горіхи, деякі овочі (наприклад батат, шпинат або броколі) тощо. Здебільшого при збалансованому харчуванні цей вітамін потрапляє в організм у достатній кількості1.
Додатковим джерелом споживання біотину є низка вітамінно-мінеральних комплексів та дієтичних добавок (у формі таблеток або капсул). Біотин є безпечним навіть у високих дозах, оскільки його надлишок легко виводиться з організму. Однак надмірне вживання біотинових добавок може викликати спотворення результатів аналізів крові, тому перед початком їх вживання слід проконсультуватися з лікарем1.
Дефіцит вітаміну В7
Попри те що дефіцит вітаміну В7 — досить рідкісне явище, його нестача може виникати у випадках неправильного харчування або при певних станах організму (наприклад вагітність або порушення кишкової мікрофлори). Зокрема, визначено, що дефіцит біотину в основному відзначають при недостатності ферменту біотинідази та вживанні сирих яєць, проте також може виникнути у пацієнтів із запальним захворюванням кишечнику та тривалим застосуванням антибіотиків широкого спектру дії, протиепілептичних засобів та ізотретиноїну. У групі ризику — особи, які зловживають алкоголем, курці, хворі, які отримують парентеральне харчування, тощо (Güder H. еt al., 2023). Важливо відзначити, що біотин є одним із вітамінів, які дуже залежать від виробництва кишкових бактерій. Як відомо, з віком відбуваються зміни в кишковій мікробіоті, а разом з тим може знижуватися рівень вітаміну В7 в організмі (Güder H. еt al., 2023).
Дефіцит вітаміну В7 (біотину) може проявлятися різними симптомами, включаючи випадіння волосся, кон’юнктивіт, появу червоного лускатого дерматиту навколо очей, носа та рота. Інші потенційні ознаки дефіциту біотину включають депресію, галюцинації та оніміння кінцівок. Спадкові розлади, пов’язані з дефіцитом В7, можуть додатково вплинути на функцію імунної системи, що призводить до підвищеної вразливості до бактеріальних та грибкових інфекцій (Lipner S.R., 2020; Güder H. еt al., 2023).
Як приймати біотин для підтримки здоров’я шкіри?
Однією з найпоширеніших дерматологічних і косметичних проблем є старіння шкіри: природний складний процес, на який впливають два механізми: природне (генетичне, хронологічне) старіння внаслідок плину часу та зовнішнє старіння (фотостаріння), спричинене факторами навколишнього середовища (включаючи ультрафіолетове випромінювання, забруднення навколишнього середовища та сигаретний дим). Завдяки своїй здатності захищати шкіру від шкідливих впливів ультрафіолетового випромінювання через їх антимутагенні, антиоксидантні властивості та властивості поглинати вільні радикали, деякі продукти можуть бути корисними добавками для догляду за зрілою шкірою (Michalak M. еt al., 2021).
Зокрема, показано, що біотин (вітамін В7), який відіграє важливу роль у підтримці здоров’я волосся та нігтів, ще й є додатковою допомогою для старіючої шкіри, що сприяє її м’якості та гладкості, Крім того, він сприяє підтримці зволоження шкіри та може допомогти зменшити її сухість і щільність. Деякі дослідження показали, що біотин можна вживати як з метою запобігання вуграм, так і пов’язаних із ними проблемам шкіри. Продемонстровано, що вітамін В7 сприяє полегшенню ксерозу, спровокованого ізотретиноїном, лікуванню акне та змінює ліпідний профіль при себорейному дерматиті (Lipner S.R., 2020), контролюючи вироблення жиру в шкірі та зменшуючи вираженість запалення (Januszewski J. еt al., 2024).
У зв’язку з визначеним позитивним впливом на здоров’я волосся, шкіри та нігтів біотин додають до складу низки косметичних засобів (шампуні, маски, креми) і вітамінних комплексів. Проте не варто забувати, що найбільш фізіологічним для організму способом отримання біотину є збалансоване харчування. Зокрема, вживаючи у достатній кількості продукти, що містять вітамін В7, можна уникнути розвитку його дефіциту.
1За даними Національного інституту здоров’я (National Institutes of Health — NIH) (ods.od.nih.gov).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим