Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України, в онлайн-інтерв’ю з медичним експертом ЮНІСЕФ Катериною Булавіновою розповів про плани відомства на 2025 рік щодо регулювання сфери охорони здоров’я, зокрема фармсектору, та про те, що було зроблено у 2024 р.
Як повідомив очільник відомства, раніше аптеки за бажанням укладали договори про реімбурсацію з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Однак у 2024 р. Уряд спершу зобов’язав аптеки, розміщені на території лікарень, укладати їх, а наприкінці року ухвалив рішення, яким зобов’язує всі аптеки укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ. Ця норма стане обов’язковою для аптек з 1 липня 2025 р. У 2024 р. запущено:
- проєкт «Укрпошта. Аптека» — це сервіс із доставки ліків через стаціонарні та пересувні відділення Укрпошти. Для цього потрібно мати дійсний електронний рецепт, не старіший за 30 днів. На прифронтових територіях можна користуватися паперовим рецептом;
- мобільні аптечні пункти (МАП). Наразі вони працюють у 13 областях, а маршрут 24 МАПів охоплюють 644 населених пункти.
Наступного року у планах МОЗ встановити чіткі правила маркетингу лікарських засобів, адже, за інформацією від Антимонопольного комітету, маркетингові платежі від виробника та імпортера становлять більшу частину вартості препарату, яку оплачує кінцевий споживач. Тому необхідно конкретизувати, що саме є маркетингом ліків.
На сьогодні вже заборонено призначати препарати, керуючись вигодою від виробника. Тобто лікарям, фармацевтам, фахівцям з реабілітації заборонено призначати ліки, медичні вироби чи допоміжні засоби реабілітації під впливом прямих чи непрямих фінансових стимулів, а саме:
- отримання сувенірної та брендованої продукції;
- премій, бонусів, подарунків;
- повернення частини коштів за призначення;
- участі в конкурсах, лотереях, подіях від фармпредставників в обмін на призначення.
Фармацевти під час відпуску препаратів на прохання покупців зобов’язані надавати достовірну інформацію про наявні аналоги, які можуть бути еквівалентними за своєю дією, складом або ефективністю. Крім цього, забороняється приховувати інформацію про ліки з аналогічною діючою речовиною за нижчою ціною, керуючись власною вигодою.
Міністр також поінформував, що наразі тривають декілька дискусій, зокрема щодо доцільності закупівлі аптеками ліків через електронні каталоги, оскільки це вже роблять медичні заклади щодо ліків, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів (далі — Нацперелік).
Боротьба з антибіотикорезистентністю — ще один напрямок роботи Міністерства охорони здоров’я України. Для України антибіотикорезистентність є великою проблемою, яка ще більше ускладнилася бойовими діями. Тому у грудні 2024 р. було затверджено Державну стратегію боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів на період до 2030 р. та операційний план з її реалізації у 2024–2026 рр. Стратегія серед іншого включає посилення системи інфекційного контролю на рівні медичних закладів, епіднагляду за резистентними збудниками з урахуванням комплексного підходу «Єдине здоров’я» тощо.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим