Темпи розвитку ринку знову погіршилися

30 Грудня 2024 5:22 Поділитися
Хоча ринок у грудні демонструє різноспрямовану динаміку, загалом показники залишаються на рівні прогнозованих. Раніше експерти передбачали зростання ринку у грудні на 22% у грошовому вираженні за базовим сценарієм. За період з 1 до 26 грудня 2024 р. темпи збільшення обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні становили 19,4%, а у натуральному фіксується їх зниження на 3,8%. Як вже зазначалося раніше, відносно тепла погода не зумовлює значного підвищення захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). За даними Центру громадського здоров’я, на 51-му тижні показники захворюваності на грип та ГРВІ залишаються значно нижчими за епідпоріг, інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно із COVID-19, на 29,7% нижчий за епідемічний поріг, розрахований для України. У той же час обсяги продажу лікарських засобів для лікування і профілактики застудних захворювань продовжують збільшуватися. У цій публікації наведені обсяги продажу ліків з початку 2024 р. у потижневій та поденній динаміці. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

За підсумками 51-го тижня 2024 р., обсяги аптечного продажу ліків збільшилися відносно попереднього тижня, однак показники розвитку погіршилися порівняно з минулорічними. Зростання обсягів аптечного продажу лікарських засобів у грошовому вираженні становить 18% порівняно з аналогічним тижнем минулого року, а у натуральному фіксується зниження на 5% (рис. 1).

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 51-го тижня 2024 р.

 

Аналіз поденної динаміки роздрібної реалізації ліків демонструє сплески, пов’язані зі святковими днями, в які обсяги продажу ліків зазвичай менші, ніж у звичайні дні. Втім можна відзначити, що на початку 52-го тижня обсяги продажу та темпи розвитку ринку знизилися. Станом на 26.12.2024 р. зростання у гривневому вираженні становить 11,5%, а у натуральному — 11,2% порівняно із аналогічним днем (з урахуванням відповідної доби тижня) минулого року (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 січня до 26 грудня 2024 р.

Динаміка аптечного продажу топ-5 груп АТС-класифікації 2-го рівня демонструє, що намічені раніше тенеденції продовжуються. Зокрема, відмічено тенденції збільшення частки споживання анальгетиків, антибіотиків та препаратів групи R01 «Засоби, що застосовуються при захворюваннях порожнини носа» у загальній структурі споживання ліків. Також значними темпами зростає частка споживання препаратів групи R05 «Засоби, що застосовуються у разі кашлю та застудних захворювань» (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 січня до 26 грудня 2024 р.

Інфляційна складова, яка відображає зміну обсягів аптечного продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни, залишається основним фактором зростання ринку у грошовому вираженні. На 51-му тижні її внесок оцінюється у 18%. Також позитивний внесок у розвиток ринку робить інноваційний індекс, який відображає зростання ринку за рахунок виведення нових препаратів (рис. 4).

Рис. 4. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 51-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті