Пріоритети галузі
Результати дослідження консалтингової компанії Deloitte свідчать про обережний оптимізм керівників фармацевтичних, біотехнологічних і медичних компаній на 2025 р. Респонденти підкреслили важливість проактивного планування та впровадження стратегічних цілей. У фінальному звіті висвітлюються тенденції, які респонденти оцінили як «важливі» або «дуже важливі».
Цифрова трансформація залишається одним із ключових напрямків розвитку: близько 60% виокремили цей аспект як одну з ключових тенденцій, за якою варто уважно стежити. Це пов’язано, зокрема, з перевагами хмарних обчислень, генеративного штучного інтелекту (ШІ) та інших цифрових технологій. Очікується, що цифрова трансформація чинитиме великий вплив на стратегії фармацевтичних компаній у 2025 р. Так, майже 60% респондентів планують збільшити інвестиції у впровадження ШІ по всьому ланцюжку створення вартості. Це може свідчити про те, що компанії все більше виходять за рамки початкових пілотних проєктів і прагнуть отримати користь від впровадження технологій ШІ у великих масштабах. Це, зокрема, може допомогти зменшити витрати на дослідження та розробки (R&D), оптимізувати бек-офісні операції, а також підвищити індивідуальну продуктивність.
Майже половина респондентів (47%) очікують, що рівень цін та доступність чинитимуть суттєвий вплив на стратегії компаній у 2025 р. 37% вбачають підвищення конкуренції з боку генеричних препаратів і біосимілярів основною тенденцією, тоді як 30% виокремлюють закінчення патентного захисту багатьох оригінальних препаратів (так званий патентний обвал, або patent cliff) як серйозну проблему. До 2030 р. під загрозою може опинитися обсяг ринку у понад 300 млрд дол. США через закінчення терміну дії патентного захисту на високомаржинальні препарати. Це, ймовірно, стимулюватиме інтерес до злиттів і поглинань (M&A): 77% респондентів очікують зростання активності у сфері M&A у 2025 р.
Результати опитування також свідчать про те, що компанії вивчають різноманітні ініціативи для посилення своїх позицій на ринку. Серед них, зокрема, переосмислення стратегій R&D. Зниження продуктивності R&D вважається серйозною проблемою галузі. Більше половини опитаних керівників біофармацевтичних компаній (56%) вважають за необхідне переглянути свої стратегії у сфері R&D нових препаратів протягом 2025 р. Процес R&D часто є повільним, багатоетапним та зазвичай потребує великих зусиль для отримання успіху. У відповідь на цей виклик деякі біофармацевтичні компанії використовують ШІ і цифрових близнюків, які служать віртуальними копіями пацієнтів.
Більше половини (56%) респондентів стверджують, що їхні компанії надають пріоритет доказам, отриманим з реальної клінічної практики (real-world evidence — RWE) і мультимодальним можливостям (multimodal capabilities), які поєднують дані з різних джерел, включаючи клінічні, генетичні, дані, які повідомляються пацієнтами. Проте з них лише 21% вважають це дуже важливим пріоритетом. Це може свідчити про те, що, незважаючи на зростання інтересу до цього напрямку, деяким компаніям може не вистачати необхідних можливостей (наприклад надійної аналітичної інфраструктури) для реалізації стратегії мультимодальних даних.
32% керівників біофармацевтичних компаній вказали як важливу тенденцію зміну потреб цільової аудиторії, зокрема професіоналів охорони здоров’я. Важливо відзначити, що, за даними іншого дослідження Deloitte, лише близько третини медичних працівників стверджують, що ресурси фармацевтичних компаній, орієнтовані на залучення, відповідають їхнім потребам. У той же час понад 80% керівників фармацевтичних компаній зазначають, що вони задоволені своєю поточною стратегією залучення аудиторії.
Незважаючи на те що більшість респондентів мають оптимістичне бачення стосовно 2025 р., деякі готуються до несподіваних викликів і нестабільності. Так, близько третини респондентів висловили занепокоєння щодо можливих змін у законодавстві США у 2025 р., 37% — через геополітичну невизначеність.
Прогнози на наступні 5 років
Аналітична компанія Evaluate підсумувала оцінку обсягу світового ринку рецептурних препаратів за 2024 р. та оновила прогнози до 2030 р. За оцінками аналітиків, очікуваний середньорічний приріст світового продажу рецептурних препаратів протягом наступних 5 років (2025–2030 рр.) становитиме 7,7%, що значно перевищує такий самий показник за попередній 5-річний період (2020–2025 рр.). У 2030 р. загальні обсяги продажу рецептурних препаратів можуть перевищити 1,7 трлн дол. (рисунок). Драйверами зростання виступатимуть препарати для лікування ожиріння та цукрового діабету, а також лікарські засоби для терапії запальних захворювань.

Рейтинг найбільших гравців на глобальному ринку Rx-препаратів може очолити фармацевтична компанія Novo Nordisk, а 2-ге місце з невеликим відривом може посісти Eli Lilly. Збільшення середньорічних обсягів продажу обох у досліджуваний період може перевищити 10%. Це досить суттєві зміни, оскільки раніше жодна з компаній не потрапляла до першої п’ятірки рейтингу. Такі результати багато в чому завдячують зростанню обсягів продажу агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду 1-го типу (ГПП-1).
У топ-листі найбільш продаваних рецептурних лікарських засобів у 2030 р., як очікується, домінуватимуть препарати для лікування захворювань, пов’язаних із порушенням метаболізму та запальними процесами. Лідерами серед брендів можуть стати Ozempic (семаглутид), Dupixent (дупілумаб) та Mounjaro (тирзепатид). Разом з тим останній, наприклад, до 2030 р. може потрапити під дію Закону про зниження інфляції (Inflation Reduction Act — IRA), згідно з яким до біологічних препаратів, що знаходяться на ринку понад 13 років та коштують Medicare понад 200 млн дол. на рік, можуть застосовуватися переговори щодо цін.
Витрати на дослідження та розробки нових лікарських засобів, як очікується, зростатимуть повільніше — в середньому на 3% на рік впродовж 2025–2030 рр. Це може бути зумовлено різними факторами. Багато фармацевтичних компаній оптимізують R&D, оскільки комерційний тиск зростає. Також деякі компанії вдаються до укладання угод M&A, щоб отримати у свій портфель перспективний препарат або кандидат у препарати.
ШІ вважається багатообіцяючим інструментом для підвищення ефективності R&D, однак поки що важко сказати, наскільки. Одним із елементів невизначеності виступає проєкт Закону про біобезпеку США (Biosecure Act), що може обмежити можливості американських біофармацевтичних компаній для укладання контрактів з китайськими гравцями.
3 з 5 найцінніших проєктів R&D за показником чистого приведеного (дисконтованого) доходу (Net Present Value — NPV) є агоністами ГПП-1: Cagrisema, Orforglipron та Retatrutide, які проходять випробування ефективності лікування цукрового діабету ІІ типу та ожиріння. До рейтингу найперспективніших R&D-проєктів також увійшли 3 кандидати у препарати для лікування захворювань центральної нервової системи та 2 проєкти у сфері онкології. Попри велику увагу, спрямовану на пошук нових методів лікування цукрового діабету, ожиріння та захворювань центральної нервової системи, загалом, якщо враховувати усі проєкти, з точки зору очікуваного майбутнього доходу, розробка кандидатів у препарати для лікування онкологічних захворювань залишається найперспективнішим терапевтичним напрямком.
Закінчення терміну дії патентного захисту через декілька років очікує ряд блокбастерів, зокрема Keytruda (пембролізумаб), Opdivo (ніволумаб) та Eliquis (апіксабан).
Угоди з M&A у сфері фармації і біотехнологій є поширеною стратегією вирішення труднощів, пов’язаних із втратою ексклюзивності. Загальна сума угод M&A у першій половині 2024 р. оцінюється на рівні близько 100 млрд дол., а за підсумками року цей показник може перевершити 2023 р., що став одним з найсильніших з точки зору M&A за останні 2 десятиліття. Найбільші угоди 2024 р. включають поглинання компанією Bristol Myers Squibb біофармацевтичної компанії Karuna Therapeutics, провідним активом якої є кандидат у препарати для лікування шизофренії KarXT (сума угоди оцінюється у 14 млрд дол.) та придбання AbbVie компанії ImmunoGen (10 млрд дол.), що дозволило розширити портфель перспективним препаратом для лікування раку яєчника.
за матеріалами http://www.deloitte.com, http://www.evaluate.com
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим