Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що з 1 січня 2025 р. набули чинності зміни (наказ МОЗ від 15.10.2024 р. № 1759) до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 18.04.2022 р. № 651.
Розглянемо основні моменти, які найчастіше викликають запитання у працівників:
- Чи всі працівники мають проходити психіатричні огляди?
Не всі працівники зобов’язані проходити психіатричні огляди. Така вимога стосується лише певних категорій осіб, які виконують діяльність із підвищеними вимогами до стану психічного здоров’я.
Перелік видів діяльності (робіт, професій, служби), які вимагають обов’язкового проходження попереднього (під час прийняття на роботу) психіатричного огляду, затверджений постановою КМУ від 10.05.2022 р. № 577. Туди входять й працівники фармацевтичних підприємств, аптечних закладів.
Крім того, для виконання певних видів діяльності необхідно проходити періодичні (протягом трудової діяльності) психіатричні огляди. Зокрема, періодичні психіатричні огляди мають проходити медичні працівники, працівники фармацевтичних підприємств, аптечних закладів, у тому числi особи, якi за своїми службовими обов’язками отримають (чи мають) доступ безпосередньо до наркотичних засобiв, психотропних речовин i прекурсорів.
Повний перелік таких професій затверджений наказом МОЗ України від 26.01.2024 р. № 139.
- Як часто потрібно проходити психіатричні огляди?
Залежно від професії, огляди можуть бути:
- попередніми — перед призначенням на посаду чи початком роботи;
- періодичними — у визначені терміни для підтримання допуску до виконання професійних обов’язків;
- позачерговими — на вимогу роботодавця чи у випадках підозри на психічний розлад (за згодою працівника).
Періодичність залежить від виду діяльності. Наприклад, фармацевти мають проходити періодичні огляди раз на рік, а освітяни раз на 5 років.
Термін дії довідки про проходження огляду становить один рік. Однак це не означає, що після завершення цього терміну працівник обов’язково має повторно проходити огляд, щоб виконувати свої професійні обов’язки.
Огляди здійснюються згідно з визначеною періодичністю для конкретних категорій працівників, яка може становити 1; 2; 3 чи навіть 5 років залежно від виду діяльності. Тобто якщо періодичність огляду для певної професії становить, наприклад, 3 роки, то наступний огляд потрібно буде проходити через цей строк, навіть якщо термін дії довідки вже завершився.
Довідка свідчить лише про факт проходження попереднього огляду, а не про зобов’язання проходити наступний раніше затвердженого терміну.
- Хто повинен сплачувати за проходження оглядів?
Законодавство України визначає, що витрати на психіатричні огляди для працівників покриває роботодавець. Зокрема, статтею 169 «Обовʼязкові медичні огляди працівників певних категорій» Кодексу законів про працю України визначено, що роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
за матеріалами moz.gov.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим