За інформацією наших джерел, вітчизняні виробники почали отримувати для ознайомлення проєкт декларації про взаємодію щодо зниження вартості ліків, підготовлений Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України.
Міністерство має намір укласти відповідну декларацію, яка попередньо почне діяти з 1 березня 2025 р., з національними виробниками лікарських засобів, дистриб’юторами та аптечними закладами про зниження цін на ліки на всіх рівнях.
Зокрема, пропонується наступний підхід:
- національні виробники лікарських засобів знижують відпускні ціни на весь перелік зареєстрованих лікарських засобів, що реалізуються та наявні в аптечних закладах України, на 30% порівняно з відпускними (прайсовими) цінами станом на 1 грудня 2024 р. При цьому виробники мають гарантувати сталість поставок та фіксовану ціну до 31 грудня 2025 р. Прим. ред.: традиційно жодних розрахунків учасникам ринку не надано. Яким чином була розрахована цифра 30%, наразі невідомо;
- дистриб’ютори, відповідно, знижують оптові ціни, тобто застосовують пропорційну виробнику знижку на свою маржу (націнку). При цьому дистриб’ютори мають сприяти рівномірному розподілу препаратів по регіонах та аптечних закладах;
- аптеки знижують роздрібні ціни, тобто застосовують пропорційну виробнику знижку на свою маржу (націнку).
Передбачається, що до декларації зможуть приєднатися інші учасники ринку, що підтримують її принципи та зобов’язуються виконувати її умови.
Підписуючи декларацію, учасники погоджуватимуться на відкритий формат співпраці та регулярні зустрічі для обговорення ходу виконання зобов’язань.
Також підписанти звернуться до Верховної Ради України та Уряду в якомога коротші терміни на законодавчому рівні, щоб врегулювати питання:
- надання за винагороду рекламних, маркетингових послуг, послуг з промоції лікарських засобів, інших послуг, пов’язаних із реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу;
- узгодження положень українського законодавства, що стосується «положення Болар» з фармацевтичним законодавством ЄС, зокрема з Директивою 2001/83/ЕС, щоб сприяти негайній доступності генеричних та біоподібних лікарських засобів після закінчення терміну дії патенту.
Зауважимо, що ідея МОЗ домовитися з фармринком про зниження цін шляхом підписання декларації — не нова. Подібна
Ще одна ініціатива була у 2012 р., коли Уряд під головуванням Миколи Азарова, натепер колишнього українського політичного діяча з проросійськими наративами, підписав меморандум із суб’єктами господарювання, які здійснюють виробництво лікарських засобів, оптову та роздрібну торгівлю такими засобами. Серед іншого, передбачалося поетапне зниження на 20% цін на ліки, включені до обов’язкового асортименту (соціально орієнтованих) лікарських засобів вітчизняного виробництва і медичних виробів для аптечних закладів (втратив чинність у 2015 р.), а також зобов’язання не підвищувати ціни на лікарські засоби, включені до окремих переліків (Національний перелік та перелік ліків, які закуповувалися закладами охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з бюджету).
Інформація про результати та позитивний ефект таких меморандумів відсутня.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим