25 березня Президент України підписав Закон України від 12.02.2025 р. № 4246-IX (далі — Закон № 4246), яким вносяться зміни до низки законодавчих актів, спрямованих на вдосконалення підготовки, безперервного професійного розвитку та регулювання професійної діяльності працівників у сфері охорони здоров’я. Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через 6 міс з дня набрання ним чинності. Винятком є лише п. 5 розділу I Закону № 4246, що стосується вдосконалення ведення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Вказане положення вводиться в дію з дня набрання чинності цим законом.
Законом № 4246 передбачено, що професійні стандарти за професіями у сфері охорони здоров’я затверджуються після їх погодження Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України та репрезентативним всеукраїнським об’єднанням професійних спілок у сфері охорони здоров’я.
Закон України від 19.11.1992 р. № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я» доповнюється такими поняттями, як «медичний працівник», «фармацевтичний працівник» та «працівник сфери охорони здоров’я». Зокрема, визначено, що фармацевтичний працівник — особа, яка має фармацевтичну професійну кваліфікацію, провадить професійну діяльність із надання фармацевтичної допомоги та здійснює інші, пов’язані з такою діяльністю заходи відповідно до законодавства.
Також Законом № 4246 передбачено, що на період воєнного стану до надання медичної та реабілітаційної допомоги можуть залучатися в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, і фармацевтичні працівники, а також здобувачі вищої освіти у сфері охорони здоров’я 4–6-го років навчання.
Крім того, врегульовано питання підготовки фахівців у сфері охорони здоров’я на рівнях фахової передвищої, вищої, професійної та післядипломної освіти. Запроваджується електронна система рейтингового розподілу в інтернатуру для випускників медичних та фармацевтичних спеціальностей.
Запроваджено обов’язковість безперервного професійного розвитку для всіх працівників сфери охорони здоров’я. Проведення заходів з безперервного розвитку здійснюватиметься провайдерами, зареєстрованими відповідно до вимог Кабінету Міністрів України.
Уточнено, що МОЗ України бере участь у:
- реалізації державної політики щодо професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти, науки та безперервного професійного розвитку у сфері охорони здоров’я;
- розробленні стандартів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та умов прийому на навчання до закладів фахової передвищої, вищої освіти за спеціальностями (професіями) у сфері охорони здоров’я;
- ліцензуванні освітньої діяльності за спеціальностями (професіями) у сфері охорони здоров’я, що провадиться закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, безпосередньо або через уповноважених ним суб’єктів (підприємства, установи, організації);
Також МОЗ здійснюватиме:
- аналіз, моніторинг якості освітньої діяльності та освіти за спеціальностями (професіями) у галузі охорони здоров’я;
- формування пропозицій і розміщення державного замовлення на підготовку фахівців у сфері охорони здоров’я;
- сприяння у працевлаштуванні випускників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти за спеціальностями (професіями) у галузі охорони здоров’я.
Цим законом врегулюються й питання допуску до професійної діяльності осіб, які здобули медичну освіту за кордоном, а також порядок верифікації їх професійної кваліфікації.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим