Про шкіру
Без сумнівів, шкіру можна назвати одним з основних показників загального здоров’я та самопочуття людини. Це найбільший орган людського тіла, що покриває всю його зовнішню поверхню, виконує бар’єрну, екзокринну, імунологічну, сенсору та багато інших функцій в організмі. Оцінка стану шкірних покривів (пігментації, гладкості, еластичності або тургору) може багато «сказати» про стан здоров’я (Yousef H. et al., 2024).
Окрім таких поширених причин шкірних розладів, як дисфункція в роботі щитоподібної залози (Safer J.D., 2011), гормональні збої, надмірне споживання солодкого, проблеми з кишечником, інфекції, ревматичні розлади, генетичні розлади, реакції на ліки, контакти з деякими хімічними речовинами, має місце також незбалансоване харчування (Rahvar M. et al., 2016; Habibullah T. et al., 2021; Nair P.A. et al., 2024). Наприклад, тонке пушкове волосся (лануго) на шкірі може виникнути на тілі через хронічне недоїдання (Wani M. et al., 2023), а передчасні зморшки — через недостатнє споживання колагену, вітаміну C або надмірну дію сонячного випромінювання (Ganceviciene R. et al., 2012). Причиною темних кіл під очима може бути дефіцит сну або стрес (Matsui M.S. et al., 2015), а зменшене споживання заліза та вітамінів групи В може призвести до анемії, що характеризується блідістю шкірних покривів. Про дефіцит вітаміну С може свідчити формування петехій та пурпури на шкірі. Недостатнє споживання білків порушує баланс рідини в організмі, який викликає набряки або припухлості. Суха шкіра, що лущиться та свербить, у багатьох випадках вказує на нестачу в організмі незамінних жирних кислот, які мають вирішальне значення для підтримки ліпідного обміну та запобігання втраті води (Wani M. et al., 2023; Warner M.J. et al., 2023).
Про нігті
У здорової людини нігті блискучі, рожеві й гладкі, а також повністю відповідають формі пальця. Спричинена екзогенними або ендогенними факторами дистрофія нігтя може проявлятися у вигляді аномального росту, деформацій, ушкоджень, інфікування або зміни кольору нігтя (Tracey C. et al., 2021).
Зокрема, виникнення білих плям (лейконіхій) на нігтях може бути проявом дефіциту цинку або кальцію (Morgan Z. et al., 2011; Iorizzo M. et al., 2022). Повільний ріст нігтів може вказувати на недостатні кількість білка або кровообіг (Chessa M.A. et al., 2020), а от поздовжні борозенки — на нестачу вітамінів групи B або анемію (Singal A. et al., 2015). Ламкість та розшарування нігтьової пластини, на яку страждає до 20% населення у світі, може бути зумовлена як віковими змінами чи супутніми запальними або грибковими захворюваннями, так і нестачею поживних речовин (Reid I.R. et al., 2008; Chessa M.A. et al., 2020), зокрема цинку (Wani M. et al., 2023). Дефіцит магнію потенційно може спричинити формування вертикальних виступів на нігтях, через що вони виглядатимуть ушкодженими та менш привабливими (Saeedi P. et al., 2018).
Про волосся
Блискуче і здорове волосся є атрибутом здорових осіб, які доглядають за собою. Однак слабке волосся, що випадає, може значно знизити комфорт життя людини, призвести до зниження самооцінки, а пов’язаний з цим стрес може навіть збільшити вираженість проблеми. У фізіологічних умовах на голові знаходиться 80% волосся в процесі росту (анаген), 1% у періоді інволюції волосяного фолікула (катаген) і решта — волосся в періоді спокою (телоген). Залежно від різних факторів кількість і густота жіночого волосся може змінюватися не тільки під час хвороби, але й у фізіологічних умовах, зокрема в період менопаузи. Проте зауважимо, що щоденна втрата волосся не має перевищувати 70–100 волосин (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016).
Надмірне випадіння волосся (алопеція) вважається найбільш поширеною проблемою, що чинить глибокий негативний психологічний та емоційний вплив на пацієнтів (Almohanna H.M. al., 2019), та може бути спричинена проблемами з щитоподібною залозою, стресом, гормональним дисбалансом або ж дефіцитом заліза чи вуглеводів (Almohanna H.M. et al., 2019; Hussein R.S. et al., 2022). Однією з причин розвитку лупи є нестача вітамінів групи B (Saxena R. et al., 2015). Передчасна сивина може бути наслідком нестачі міді (Kuma A.B. et al., 2018). Зі свого боку, білковий дисбаланс може призводити до ламкості та випадіння волосся (Almohanna H.M. et al., 2019). Сухе, тьмяне і ламке волосся може відмічатися при дефіциті цинку (Wani M. et al., 2023), а дефіцит заліза — провокувати розвиток гніздової та андрогенної алопеції, а також телогенового випадіння (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016).
Важливі «агенти» для підтримки здоров’я шкіри, нігтів та волосся
Як бачимо, шкіра, нігті та волосся є потужними індикаторами внутрішнього стану організму. Якщо йдеться про проблеми з ними, це може бути сигналом про нестачу корисних речовин або навіть серйозніші захворювання.
Щоб скоригувати потреби організму в необхідних мікронутрієнтах, у нагоді може стати застосування препаратів та споживання дієтичних добавок, що їх містять. Зокрема, уваги потребують продукти, багаті на деякі білки, цинк, мідь, залізо (особливо для вегетаріанців), селен, вітаміни A, D, E, С та групи В (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016; Almohanna H.M. et al., 2019),
Як відомо, кератини — найпоширеніші білки у волоссі людини, які сприяють їхньому росту та блиску (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016; Haojie Zhang et al., 2024). Стандартні протеїни, що містять амінокислоти сірки: цистеїн і метіонін як попередники синтезу білка кератину волосся є основним елементом дієтичного кондиціонування волосся (Almohanna H.M. et al., 2019). Застосування як орального, так і місцевого колагену може сприяти зменшенню вираженості або уповільненню старіння шкіри, пришвидшувати ріст та знижувати ламкість нігтів, допомагати запобігати випадінню та сприяти відновленню росту волосся під час алопеції (Chessa M.A. et al., 2020; Hwang S.B. et al., 2022). Інший білок — еластин разом з колагеном забезпечують структурну підтримку та еластичність шкіри, сприяють загоєнню ран, відновленню тканин та імунній функції (Wani M. et al., 2023).
Вітамін А відіграє ключову роль у підтримці здоров’я шкіри завдяки його участі в різних фізіологічних процесах (ріст і відновлення клітин шкіри; диференціація епітеліальних клітин, реновація клітин; регулювання вироблення шкірного сала, що має вирішальне значення для підтримки здорового зволоження та запобігання надмірній сухості та жирності; сприяння збалансованому, чистому, сяючому кольору обличчя) (Wani M. et al., 2023). Завдяки своїй здатності розчинятися в жирах вітамін А відповідає за зволоження та захист волосся, захищаючи його від ламкості (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016).
Вітаміни групи B є важливими для підтримки здоров’я шкіри, зумовлюючи оновлення дермальних клітин, допомагаючи підтримувати бар’єрну функцію та сприяючи вирівнюванню тону шкіри (Wani M. et al., 2023). Зокрема, біотин (вітамін В7) необхідний для підтримки здоров’я клітин шкіри (Wani M. et al., 2023), а також росту волосся (Fujimoto W. et al., 2005) та підвищення пружності та твердості нігтів (Chessa M.A. et al., 2020). Пантотенова кислота (вітамін B5) запобігає занадто ранньому посивінню волосся та зумовлює відновлення їхнього природного кольору і правильне зростання (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016). Актуальною для поліпшення росту та здоров’я нігтів буде фолієва кислота (вітамін B9) і вітамін B12, які допомагають нігтям рости швидше та бути міцнішими (Hanna M. et al., 2022). Крім того, вітамін В9 відповідає за стимуляцію відновлення клітин волосяних фолікулів, запобігає посивінню та випадінню волосся, а також регулює роботу шкірних сальних залоз (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016).
Вітамін С (аскорбінова кислота) — важливий «гравець» у синтезі колагену, відповідального за підтримку структури, пружності та еластичності шкіри. Він сприяє загоєнню ран, впливаючи на формування сполучної тканини та вироблення нових клітин шкіри. Його потужні антиоксидантні властивості захищають шкіру від окисного ушкодження, спричиненого такими факторами навколишнього середовища, як ультрафіолетове випромінювання та забруднення, допомагаючи підтримувати молодий вигляд і запобігаючи передчасному старінню (Wani M. et al., 2023). Прийом вітаміну С також важливий для осіб із втратою волосся, пов’язаною з дефіцитом заліза (Almohanna H.M. et al., 2019).
Вітамін D сприяє диференціації волосяних фолікулів, не впливаючи на проліферацію (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016), а його активні метаболіти запобігають старінню шкіри та чинять фотозахисну дію на шкіру (Bocheva G. et al., 2021).
Вітамін Е діє як жиророзчинний антиоксидант, який захищає клітинні мембрани та ліпіди від ушкодження вільними радикалами, допомагає запобігти ушкодженню клітин, підтримувати здоров’я шкіри та сприяє підвищенню стійкості шкірного бар’єра шляхом нейтралізації вільних радикалів від УФ-випромінювання, забруднення та інших джерел, що, зі свого боку, допомагає знизити ризик запалення та надмірної чутливості шкіри (Wani M. et al., 2023).
Такі основні мінерали, як селен, мідь і залізо, також є важливими для підтримки здоров’я шкіри (селен захищає від окисного стресу та запалення, мідь підтримує синтез колагену та відіграє роль у загоєнні ран, залізо необхідне для забезпечення достатнього постачання киснем клітин шкіри) (Wani M. et al., 2023; Chessa M.A. et al., 2020). Окрім того, залізо та селен стануть у нагоді й тим, хто страждає на алопецію (Almohanna H.M. et al., 2019).
Цинк бере участь в обміні вуглеводів, білків і жирів та одночасно впливає на волосяні фолікули й ріст волосся, а також впливає на кератинізацію волосся вітаміном А (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016) та має вирішальне значення для підтримки цілісності шкіри, загоєння ран і контролю запалення, утворення колагену та синтезу ДНК (Wani M. et al., 2023).
Мідь чинить стимулювальну дію на проліферацію кератиноцитів і фібробластів у моношарах, відіграє життєво важливу роль в активації ключових ферментних систем, специфічних для формування та відновлення тканин, і задіяна у зшиванні та дозріванні колагену під час загоєння ран (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016).
Кремній відповідає за ріст і блиск волосся (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016), а кальцій необхідний для підтримки волосся в належному стані, зокрема в період перименопаузи, коли у жінок розвивається його дефіцит (Goluch-Koniuszy Z.S., 2016). Кальцій у комплексі з магнієм запобігають ламкості волосся та нігтів (Saeedi P. et al., 2018).
Важливо підсумувати, що збалансований прийом вищезазначених вітамінів та мінералів може допомогти поліпшити їхній стан та підтримати красу зсередини, а уважне ставлення до власного зовнішнього вигляду не тільки позитивно позначиться на привабливості й самооцінці, а й дозволить попередити деякі розлади здоров’я.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим