— Лікарські засоби групи N02AF — це сильнодіючі опіоїдні анальгетики, похідні морфінану, застосування яких потребує дотримання особливих рекомендацій, викладених у розділах «Особливі заходи безпеки», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій», «Особливості застосування» інструкцій для їх медичного застосування.
Налбуфін — синтетичний опіоїдний анальгетик фенантренового ряду. Він був синтезований у 1965 р. і виведений на ринок компанією Du Pont Pharmaceuticals (США) у 1979 р. під торговельною маркою NUBAIN. Він був створений для забезпечення анальгезії без побічних ефектів чистих опіоїдних агоністів.
Налбуфін широко використовується у світі для знеболення. Завдяки своєму механізму дії він ефективно усуває біль і зумовлює нижчий ризик пригнічення дихання порівняно з іншими опіоїдами. Його статус як лікарського або наркотичного засобу варіює залежно від країни через потенціал до зловживання.
У Польщі налбуфін не включений до списку наркотичних засобів, але його продаж і застосування суворо регулюються — він продається тільки за рецептом лікаря і його включено до списку препаратів, які можуть викликати залежність, тому лікарі призначають його з обережністю.
У Німеччині налбуфін не вважається наркотичним засобом відповідно до Betäubungsmittelgesetz (BtMG). Його призначення не потребує спеціального рецепта від лікаря.
У Нідерландах відповідно до закону про опіум налбуфін не включений до списків підконтрольних речовин.
У США налбуфін також не є підконтрольною речовиною.
У Канаді налбуфін включений до списку 4 «Барбітурати, їх солі та похідні» закону про підконтрольні речовини.
Щодо обігу налбуфіну в Балканських країнах слід зазначити, що налбуфін рідко згадується у контексті застосування в медичній практиці, зокрема в Чорногорії та Хорватії. У відкритих джерелах детальні регуляторні вказівки щодо його застосування в таких країнах відсутні.
Республіка Казахстан, Республіка Азербайджан, Республіка Таджикистан та Республіка Арменія також не контролюють налбуфін як наркотичний засіб.
Країни, в яких обіг налбуфіну контролюється відповідно до законодавства про наркотичні засоби та обіг якого обмежено, — Грузія, Білорусь, російська федерація, Республіка Узбекистан.
Країни Європейського Союзу не відносять налбуфін до наркотичних засобів та психотропних речовин, і його обіг не підпадає під дію заходів контролю, які передбачені законодавством про наркотичні засоби.
Налбуфін (nalbuphine) є найпоширенішим опіоїдним анальгетиком, який діє як агоніст капа-рецепторів та мю-рецепторів. МОЗ України постійно отримує звернення щодо необґрунтованого підвищення попиту та безконтрольного застосування налбуфіну. За дорученням Міністерства нами проведено моніторинг відпуску цього препарату в аптеках. Його результати, які озвучив міністр, свідчать, що минулого року в аптеках реалізовано понад 2,8 млн упаковок налбуфіну, при цьому на цей препарат за 2024 р. виписано 4987 електронних (е-)рецептів, погашено — 794 на 986 упаковок*.
Тому з метою посилення контролю за обігом таких препаратів розроблено відповідний проєкт змін до наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360, який із 7 березня знаходиться на громадському обговоренні МОЗ України.
— Змінами пропонується встановити, що відпуск лікарських засобів, які належать до фармакотерапевтичної групи похідних морфіну та класифікуються за анатомо-терапевтично-хімічним кодом N02AF, здійснюватиметься виключно за е-рецептом. Виписування паперових рецептів на лікарські засоби групи N02AF буде дозволено виключно у разі відсутності технічної можливості виписування е-рецептів на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих росією територіях, які включені до відповідного переліку територій, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 р. № 309.
Також проєктом пропонується зобов’язати аптеки зберігати паперові рецепти на ліки, які належать до фармакотерапевтичної групи похідних морфінану та класифікуються за анатомо-терапевтично-хімічним кодом N02AF, протягом 3 років. Завдяки цьому Держлікслужба під час здійснення планових або позапланових перевірок аптечних закладів зможе проконтролювати, відпускали налбуфін за рецептом чи ні. Адже наразі є можливість перевірити лише е-рецепти, які зберігаються в електронній системі охорони здоров’я. Це також дасть змогу Держлікслужбі перевірити, при яких медичних станах було виписано рецепт на налбуфін.
— Наразі не планується внесення налбуфіну до цього переліку, оскільки це питання потребує проведення додаткового аналізу користі / шкоди. Адже у разі його внесення до такого переліку відпуск налбуфіну зможуть проводити лише аптечні заклади, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Враховуючи, що в Україні аптек, які мають таку ліцензію, небагато, це може зумовити зниження доступності такого знеболювального засобу для пацієнтів. Для нас у питанні посилення контролю за обігом налбуфіну важливим є забезпечення балансу між доступністю ефективного знеболення для пацієнтів та запобіганням можливим зловживанням. Маємо надію, що запропонований механізм дозволить нам здійснювати належний контроль за обігом лікарських засобів групи N02AF.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим