Під час 10-го засідання Ради асоціації Україна — ЄС, яке відбулося 9 квітня 2025 р., міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко підписав приєднання до Договору про спільні закупівлі заходів медичного захисту.
Цей договір є дієвим інструментом в Європейському Союзі для спільних закупівель та був затверджений Рішенням Європейської комісії C(2014) 2258 у квітні 2014 р. на виконання актів ЄС щодо серйозних транскордонних загроз для здоров’я. Мета договору — надати країнам-учасницям можливість об’єднувати свої закупівельні потреби для отримання кращих умов постачання та забезпечення рівного доступу до медичних контрзаходів, зокрема лікарських засобів, медичних виробів, вакцин. Особливо потреба в закупівлях підвищується у випадках масштабних загроз, таких як пандемії.
Ініціативу щодо здійснення спільної закупівлі мають право спільно подати до Європейської комісії не менше ніж 4 країни — учасниці договору. Відповідна заява розглядається керівним комітетом Договору, до складу якого кожна країна-учасниця делегує свого представника. Тендерні процедури відбуваються за правилами ЄС. За результатами тендеру укладається Єврокомісією єдина рамкова угода, на підставі якої кожна з договірних країн отримує загальну кількість заявлених потреб.
Для України участь у JPA відкриває низку стратегічно важливих можливостей. По-перше, це дає можливість отримувати медичні контрзаходи за вигіднішими цінами завдяки об’єднанню закупівель з іншими країнами. По-друге, участь у механізмі дозволяє забезпечити стабільні постачання критично важливих ресурсів навіть у кризових ситуаціях, коли національні ринки можуть бути перевантаженими або обмеженими. По-третє, це покращує координацію з Європейським Союзом у питаннях охорони здоров’я, що сприятиме інтеграції України в європейську систему безпеки здоров’я.
Відповідальним органом за реалізацію JPA на рівні Європейського Союзу є Генеральний директорат з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я (DG HERA). Підписання Україною JPA посилює нашу взаємодію з ключовою інституцією ЄС та стало логічним продовженням євроінтеграційного курсу та поглибленням співпраці з ЄС у сфері безпеки здоров’я.
«За останні 6 років Договір про спільні закупівлі став важливим інструментом, який надає громадянам країн-учасниць доступ до основних медичних продуктів у часи кризи. Ми сильніші, коли діємо як єдиний Європейський Союз охорони здоров’я. Рада, що Україна приєдналася до JPA. Впевнена, що в межах цієї співпраці ми зможемо реалізувати потенціал ініціативи для зміцнення нашої системи охорони здоров’я та забезпечення доступності ліків та медичних виробів для пацієнта» — підкреслила М. Слободніченко.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим