Результати моніторингу за 2024 рік демонструють масштаб проблеми некоректного застосування антибіотиків

10 Квітня 2025 2:58 Поділитися

У медичних закладах належне та безпечне застосування антимікробних препаратів регламентується Стандартом медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою» (далі — Стандарт), затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 23.08.2023 р. № 1513.

З 2024 р. спеціалісти регіональних центрів контролю та профілактики хвороб здійснюють моніторинг якості дотримання цього Стандарту в закладах охорони здоров’я. Державною установою «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» (далі — ЦГЗ) оприлюднено результати такого моніторингу за 2024 р.

Отримані ЦГЗ результати свідчать про серйозні прогалини в дотриманні вимог Стандарту. Узагальнені показники фіксують розподіл застосування антибіотиків за класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Access, Watch, Reserve — AWaRe (доступ, спостереження, резерв), а також відображають своєчасність проведення бактеріологічних досліджень для ідентифікації збудника інфекції й вибору правильного препарату.

У ЦГЗ наголосили, що наразі показники застосування антибіотиків як у закладах первинної медичної допомоги, так і стаціонарних установах далекі від рекомендованих.

Медики мають частіше обирати антибіотики групи доступу: у 95% випадків під час надання первинної та у >60% випадків спеціалізованої допомоги, тоді як нинішні показники становлять лише 59,1 та 39,8% відповідно. Антибіотики групи доступу є ефективними, мають нижчу собівартість і менше спричиняють розвиток резистентності.

Застосування антибіотиків групи спостереження необхідно скоротити до менш ніж 5% випадків у первинній ланці, тоді як зараз цей показник сягає 32,4%. Ці препарати мають застосовуватися лише тоді, коли антибіотики групи доступу неефективні.

Щодо антибіотиків групи резерву, їх призначають невиправдано часто, хоча вони призначені лише для крайніх випадків, коли інші антибіотики не працюють. На первинному рівні їх застосування має бути практично відсутнім, за винятком рідкісних випадків, що передбачені стандартами МОЗ, а у спеціалізованих установах — менше ніж 5%. Наразі ці ліки призначають у 8,7% випадків первинної допомоги та у 29,0% випадків спеціалізованої допомоги.

Лише кожному 4-му пацієнту у стаціонарі перед початком емпіричного лікування антибіотиками проводиться своєчасне бактеріологічне дослідження. Це дослідження дозволяє значно підвищити ефективність терапії.

«Дані моніторингу за 2024 рік чітко демонструють масштаб проблеми некоректного застосування антибіотиків. Отримані висновки допоможуть лікарям, МОЗ, Центру громадського здоров’я та міжнародним партнерам, які підтримують Україну в боротьбі з антимікробною резистентністю, планувати терапію більш обґрунтовано, що сприятиме підвищенню її ефективності та безпеки, а також зменшить поширення супербактерій», — зауважили в ЦГЗ.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті