У МОЗ України неодноразово відбувалися зустрічі з представниками мережевих аптек, де звучали заклики відкривати аптечні заклади в сільських населених пунктах, оскільки відзначається нерівномірний розподіл точок між містами та селами.
Спільно з Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) здійснено аналіз покриття населених пунктів закладами охорони здоров’я, зокрема аптеками в розрізі ліцензіатів. За даними реєстру Держлікслужби, нині у селах та селищах по всій країні зареєстровано понад 7700 аптек та аптечних пунктів. Є випадки, коли дані про ліцензіата наявні в реєстрі, але фактично за вказаними адресами відповідна діяльність суб’єкта не здійснюється.
У ході постійного діалогу з представниками аптечного сегменту Міністерством охорони здоров’я України спільно з Держлікслужбою запроваджено низку заходів для спрощення роздрібної реалізації ліків у сільській місцевості та на прифронтових територіях.
Спрощено вимоги до приміщень для відкриття аптек в сільській місцевості: вимоги до мінімальної площі торговельної зали аптек у селищах зменшено з 13,5 до 11 м2, а для розміщених аптек у селі достатньо виділити торговельну зону площею не менше 6 м2. Також спрощено кваліфікаційні вимоги до фармацевтичних працівників, аби врегулювати питання нестачі кадрів у сільських районах.
Водночас, за словами В. Ляшка, здійснені з боку Уряду заходи не сприяють збільшенню кількості аптек в сільській місцевості.
Врегульовано відпуск лікарських засобів у фельдшерсько-акушерських або фельдшерських пунктах (ФАП) у разі відсутності аптеки. Механізм передбачає, що ліцензіат (який має ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами) укладає договір на реалізацію лікарських засобів із закладом охорони здоров’я (ФАП, сільська, дільнична лікарня, амбулаторія). Нині такі договори мають 755 фельдшерських пунктів та ФАПів, 590 сільських, дільничних лікарень та амбулаторій, 49 медичних пунктів. Відповідно, медичні працівники отримують замовлення від людей на необхідні ліки, передають їх в аптеку (ліцензіату), а аптека доставляє їх у ФАП. Згідно з умовами укладеного договору, ФАП реалізує лікарські засоби, передані йому від ліцензіата (аптеки), місцевим жителям. Ключове, чим корисний цей механізм: працівники центру «первинки» знають, скільки пацієнтів у них користується програмою «Доступні ліки», які препарати їм виписує сімейний лікар, і саме ці препарати завжди є в наявності для пацієнтів за цим алгоритмом. Нині існує обмеження для торгівлі на суму 250 тис. грн на рік. Водночас МОЗ ініціювало зміни для збільшення суми до 500 тис. грн, оскільки в деяких регіонах місцеві мешканці дуже активно користуються зазначеною послугою.
Ще одне рішення, яке дозволяє покращити доступність ліків у найвіддаленіших населених пунктах країни, — запуск мобільних аптечних пунктів. Перша така аптека була запущена аптечною мережею «9-1-1» у січні 2024 р. на Харківщині. Наразі працює 29 мобільних аптечних пунктів у 16 областях України. Майже половину відкрили комунальні (державні) підприємства, 12 — приватний бізнес. Тут відпускаються лікарські засоби як за рецептом, так і безрецептурні, а також ті, що підлягають реімбурсації за урядовою програмою «Доступні ліки».
Також на початку 2024 р. МОЗ запустило спільний проєкт з АТ «Укрпошта». Українці, які проживають у віддалених селах та прифронтових регіонах, де відсутні аптеки і доступ до ліків обмежений, можуть їх замовити через контакт-центр «Укрпошти». Поштовий оператор доставить їх безоплатно через стаціонарні чи пересувні відділення. Сервіс також пропонує препарати за програмою «Доступні ліки». Послуга не включає інсуліни, наркотичні, психотропні та інші спеціалізовані препарати, визначені МОЗ. Наразі проєкт охоплює 21 740 сільських населених пунктів. За час реалізації програми доставлено понад 57 тис. замовлень. Найбільшим попитом послуга користується у мешканців Харківської, Київської, Сумської, Львівської, Полтавської, Дніпропетровської, Вінницької областей.
У контексті нового регулювання діяльності аптечних закладів у частині заборони маркетингової активності та обмеження граничних роздрібних націнок на всі лікарські засоби представники маленьких аптечних мереж та немережевих аптек зауважили, що й раніше не співпрацювали з фармацевтичними компаніями в рамках маркетингових договорів. Але встановлення нових рівнів граничних націнок на лікарські засоби може вплинути на рентабельність та економічну стабільність таких аптек, особливо у сільській місцевості. За словами окремих фізичних осіб — підприємців, вони вже закрили або вимушені закривати окремі точки через нерентабельність їх роботи та неможливість конкурувати з великими аптечними мережами. Багато фізичних осіб — підприємців працюють швидше на ентузіазмі.
Європейська фармацевтична асоціація виступила з пропозицією переглянути розмір граничної націнки хоча б на лікарські засоби вартістю від 1 тис. грн. У МОЗ висловили готовність повернутися до цього питання після запровадження процедури реферування / декларування цін на ліки та формування Національного каталогу цін. Попередньо необхідно буде провести аналітику динаміки продажу препаратів, зокрема рецептурної групи відпуску, вартістю від 1 тис. грн.
Водночас В. Ляшко ще раз наголосив на необхідності дотримання аптечними закладами вимог щодо відпуску рецептурних препаратів, оскільки відзначається масове порушення законодавства в цій частині. Тому цей аспект буде враховуватися при перегляді профільним міністерством граничних роздрібних націнок.
Ще одне питання, на якому акцентував увагу міністр, — забезпечення аптечних закладів кваліфікованим персоналом і дотримання Ліцензійних умов в частині належного кадрового забезпечення. В. Ляшко вчергове дав відповідне доручення Держлікслужбі протягом найближчого часу проаналізувати ситуацію та надати пропозиції щодо ефективного запуску і функціонування електронного реєстру фармацевтичних працівників.
За результатами зустрічі МОЗ опрацює озвучену немережевими аптеками проблематику та пропозиції щодо роботи аптечних закладів у сільській місцевості та на прифронтових територіях. «Зробимо узагальнення за нашим покроковим планом як регулятора, що ми вже зробили для того, щоб забезпечити доступність лікарських засобів у віддалених населених пунктах. Не тільки Міністерство це має робити, є й громади, які мають виконувати рекомендації Міністерства», — резюмував В. Ляшко.
фото http://www.cg.gov.ua, http://www.apau.org.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим