ПОЗНАЧЕННЯ
У дослідженні прийнято наступні позначення:
Перелік 1: оприлюднений 19 лютого Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України перелік лікарських засобів (101 позиція), на які буде знижено ціни на підставі підписаної 7 лютого 2025 р. декларації між провідними вітчизняними виробниками препаратів про взаємодію щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби.
Перелік 2: оприлюднений 25 лютого МОЗ України ще один перелік ліків (104 позиції), який було розширено 31 березня (98 позицій). Загалом цей
Не включені в переліки: усі інші лікарські засоби, які не включені до Переліку 1 та Переліку 2.
ДИНАМІКА ЦІН
В якості бази порівняння ми вибрали 26 лютого 2025 р., оскільки виробники почали знижувати ціни в останні дні лютого.
У попередній публікації ми наводили динаміку середньозваженої вартості препаратів, включених до Переліку 2 (станом на 1.03.2025 р.), який містив 104 позиції ліків, адже цей перелік було розширено ще 98 позиціями препаратів з 31 березня 2025 р. і ланки товаропровідного ланцюжка не встигли так швидко відреагувати на зміни.
У цьому дослідженні представлена динаміка середньозваженої вартості 1 упаковки всіх ліків, включених до Переліку 2 (202 позиції).
У попередньому аналізі виявлено, що станом на 6 квітня зниження середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки препаратів, включених до Переліку 1, становило 27%, а на ліки, додані в Перелік 2 (станом на 1.03.2025 р.), — 19%. На препарати, що не увійшли до переліків, середньозважена вартість 1 упаковки зросла на 1% (з урахуванням відповідного дня тижня).
При цьому ми звертали увагу на те, що показник середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки відображає не лише зміну ціни, а й перерозподіл структури споживання. Тобто, якщо в групі є недорогі препарати, споживання яких зростає в умовах зниження ціни, то це також чинить вплив на показник середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки в бік його зниження.
З 31 березня Перелік 2 було суттєво розширено. Раніше, коли в нього входило 104 позиції, він акумулював <1% від загального обсягу продажу. Після розширення він акумулює 3% у грошовому та 4% у натуральному вираженні від загального обсягу продажу ліків у 2024 р.
Також слід відмітити, що після розширення Переліку 2 обсяги продажу включених до нього препаратів мають значну волатильність залежно від дня тижня, тому і зниження середньозваженої вартості варто розраховувати з урахуванням відповідного дня тижня. Водночас для ліків, включених до Переліку 1, такої значної залежності від дня тижня не фіксується.
Станом на 20 квітня зниження середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки ліків, доданих у Перелік 1, становить 28%. На препарати, включені до Переліку 2, ціни також поступово знижуються, і з урахуванням відповідного дня тижня це зниження становить 10%. На лікарські засоби, що не увійшли до переліків зниження, середньозважена вартість 1 упаковки зросла на 1% (рис. 1).

Менший відсоток зниження середньозваженої вартості 1 упаковки ліків, включених до Переліку 2, пов’язаний з тим, що після його розширення на вагому частину препаратів ціни знижуватимуть протягом квітня та з 1 травня. Також впливає те, що на більшу частину лікарських засобів передбачається зниження вартості менше ніж на 15%.
Динаміка середньозваженої вартості 1 упаковки препаратів, включених до переліків зниження, на прикладі топ-10 ліків за обсягами аптечного продажу в натуральному вираженні, також свідчить про суттєве її зниження (рис. 2).

Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим